09 / 08 / 2022

İnşaat maliyetlerindeki artış sektörü nasıl etkiliyor?

İnşaat maliyetlerindeki artış sektörü nasıl etkiliyor?

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, inşaat sektöründe faaliyette bulunan üyelerinin, malzemelerdeki fiyat artışları sebebiyle sorun yaşadıklarına dikkat çekti. Öztürk, "Meslek Komitelerimizin konuya ilişkin tespit ve önerilerini yetkililere ilettik" dedi.Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Recep Öztürk, inşaat sektörüyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; Recep Öztürk, inşaat sektöründe faaliyette bulunan üyelerinin, son zamanlarda malzemelerde yaşanan fiyat artışları ve çimento, beton ve demir gibi ürünlerin tedariklerinin zorlaşması gibi sorunlarla karşılaştığına dikkat çekti.

İnşaat maliyetlerindeki artış sektörü nasıl etkiliyor?

Recep Öztürk, "Çimento ve demir başta olmak üzere,  son yapılan zamlar ile birlikte inşaat demirinde yüzde 120, tavan profilinde yüzde 140, TU profilinde yüzde 122 ve sandviç panelde ise yüzde 114’e varan zamlar yapılmış. Birçok malzemede fiyat artışı yüzde 140’lara ulaşmış durumda ve tedarik sorunu yaşanmakta. Devlet veya özel sektöre taahhüt edilen tutarlar sürdürülebilir tutulamadığından ve nihai alıcının yüksek rakamlarla karşılaşmasından dolayı işletmelerimizin piyasada tutunma gücü zayıflamakta ve taahhütlerini yerine getirememektedirler. Bu durumun ne yazık ki tüm ekonomiyi etkileyecek olumsuz sonuçları olmaktadır" açıklamasında bulundu. 

İnşaat maliyetlerindeki artış sektörü nasıl etkiliyor?

Dengeli bir piyasa oluşmalı

Piyasada dengeli bir piyasanın hazırlanması ve sağlam bir mekanizma yapılmasının özellikle bu süreçte hayati role sahip olduğunun altını çizen Öztürk, “Dövizin artışıyla oluşan zamlar, yapı maliyetlerindeki artış önlenemez boyutlara gelmiş durumdadır. Meslek Komitelerimizin konuya ilişkin tespit ve önerilerini daha önce yetkililere ilettik. Konu ile ilgili çalışmalarımız devam edecektir” diye konuştu.

İnşaat sektöründe zam artışları gündemde!

İnşaat malzemelerinde 'zam' krizi!