İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Nisan'da geriledi!

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Nisan'da geriledi! İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Nisan'da geriledi!

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan 2019 sonuçları açıklandı. 12 ay sonra Mart'ta ilk kez artış gösteren Bileşik Endeks, Nisan ayında yeniden gerileyerek bir önceki aya göre 1,11 puan düştü.Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Nisan ayı sonuçları açıklandı.Nisan ayında beklenen canlılığın yansımadığı Bileşik Endeks’te şu bilgilere yer verildi: 12 ay sonra Mart'ta ilk kez artış gösteren İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Nisan ayında yeniden geriledi. Bileşik Endeksi oluşturan 3 alt endekste yaşanan düşüş ile Bileşik Endeks 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 1,11 puan gerileme gösterdi.

Faaliyetler, yılın en canlı ayında geriledi

7 ayın ardından ilk defa Mart ayında artış gösteren faaliyetlerde iyileşme çok kısa sürdü. Mevsimselliğin olumlu katkısına rağmen faaliyetlerin hemen hemen tümünde sınırlı ölçüde de düşüş yaşandı. Faaliyet Endeksi, Nisan'da bir önceki aya göre 0,7 puan düştü. Yurtiçi satışlar Nisan'da yeniden düşerken, ihracatta sınırlı artış yaşandı. İhracat artış gösteren tek faaliyet olurken, üretimde de sınırlı bir gerileme de gerçekleşti. Cirolar ise Mart'taki artıştan sonra Nisan ayında yeniden düştü. Yurtdışı satış fiyatlarında sınırlı bir gerileme yaşandı ve tahsilat hızı da düşmeye devam etti.

Faaliyetlerdeki düşüş güven kaybettirdi

Güven Endeksi’nde Mart ayında durağanlaşan uzun süreli gerileme Nisan'da yeniden başladı. Nisan'da geleneksel olarak faaliyetlerin çok yüksek gerçekleşmesi beklentisine karşın gerileme yaşanması güven kaybına sebep oldu. Nisan'da faaliyetlerdeki gerilemenin yanı sıra oluşan belirsizlikler de güveni olumsuz etkiledi. Güven seviyesi bir önceki aya göre 1 puan, 2018'in Nisan ayına göre 20,2 puan düştü. Güven Endeksi’nin ekonomi ve siyasetteki gelişmelere hassasiyeti yeniden arttı. Ekonomide finansal göstergelerde dalgalanma ve siyasette yeniden seçim kararı da güveni olumsuz olarak etkiledi.

Azalan iç siparişler üretim beklentilerinde düşüş yaşattı

Beklentiler Nisan'da faaliyetlerde yaşanan gerileme ve ortaya çıkan siyasi ve ekonomik belirsizlikler ile zayıfladı. Beklenti Endeksi Nisan'da bir önceki aya göre 1,3 puan, geçen yılın Nisan ayına göre ise 24,2 puan düştü. İnşaat malzemeleri sanayisinde önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerde düşüş yaşanırken, ihracat siparişleri Nisan'da artış gösteren tek alan oldu. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi ise gerileme gösterdi. Alınan iç siparişlerdeki gerilemede Ramazan ve uzun bayram tatilinin beklentileri düşürmesi de etkili oldu.

İyileşme için 3. çeyrek beklenecek


Bileşik Endeks ile alt endeksleri geleneksel olarak en yüksek seviyelere ulaştıkları Nisan'da geriledi. Gerilemede finansal göstergelerde bozulmalar etkili olurken, daha büyük etkiyi ortaya çıkan siyasi ve ekonomik belirsizlikler de yarattı. Mevsimsellik etkisinin katkısı yeterli olmazken, endekslerde yeniden toparlanmanın en erken 3. çeyrekte olabileceği belirtildi.

İnşaat malzemeleri ihracatı yeniden yükselişte!