İnşaat Mühendisleri Odası'ndan Galata Kulesi açıklaması!

İnşaat Mühendisleri Odası'ndan Galata Kulesi açıklaması! İnşaat Mühendisleri Odası'ndan Galata Kulesi açıklaması!

İnşaat Mühendisleri Odası, tarihi dokusuna zarar verilen Galata Kulesi'yle ilgili bir açıklama yaptı: "Galata Kulesi'ne taammüden kıyanlar ortaya çıkarılmalıdır."İstanbul’un simge yapıları arasında yer alan tarihi Galata Kulesi`ndeki restorasyon çalışmaları sırasında binanın tahrip edilmesi ile ilgili görüntüler üzerine, çalışma ile ilgili incelemeler gerçekleştirilen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi bir açıklama yaptı.

Birgün'de yer alan habere göre, çalışma ile tarih ve çevre suçu işlendiğini bildiren İMO İstanbul Şubesi yönetimi, sorumluların ortaya çıkarılmasını talep etti.

Tarihi eserlerde yapılan restorasyonun ve deprem bölgelerinde yapılan güçlendirme çalışmalarının önemine değinilen açıklamada, Galata Kulesi’ndeki restorasyonun, restorasyon mimarisi biliminin temel kabullerine uygun gerçekleştirilmediği belirtildi.

Çalışmalarda ‘hilti’ kullanıldığını, ve taşıyıcı duvarlara bu delici aletle müdahale edildiğini tespit ettiklerini açıklayan İMO İstanbul Şubesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

“Sözde çalışmanın restorasyon projesi olmadan başlatıldığı kamuoyuna yansımıştır. Bunun anlaşılması ve kabul edilmesi mümkün değildir. Tarihi eserlerin korunması, güçlendirilmesi Koruma Kurulu`ndan onay alınacak bir proje bağlamında gerçekleştirilmelidir. Bu, restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının olmazsa olmazdır. Bu temel ilke çiğnenmiş, Galata Kulesi`nde kaçak çalışma yapılmıştır.”

Galata Kulesi’nin tarihi değerine de değinilen açıklamada “Açık bir suçla karşı karşıyayız. Hem kent hem de tarih suçu işlenmiştir. Kaçak çalışma bir an önce durdurulmalı ve Galata Kulesi'ne taammüden kıyanlar ortaya çıkarılmalıdır” ifadeleri yer aldı.

 

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy'dan Galata Kulesi açıklaması!