28 / 05 / 2022

İnşaat sektörü ikinci yarıya nasıl başladı?

İnşaat sektörü ikinci yarıya nasıl başladı?

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), merakla beklenen “Hazır Beton Endeksi” 2021 Temmuz Ayı Raporu’nu açıkladı. İşte o rapor...Merakla beklenen Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi ile Türkiye'deki inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerinde yaşanan mevcut durumu ve beklenen gelişmeler değerlendiriliyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve ayrıca üretimin ardından kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını gösteriyor.

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Temmuz Ayı Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, Haziran'da  faaliyette görülen çıkış Temmuz'da devam edemedi. Beklenti Endeksi de negatif tarafa geçti. Güven Endeksi iki aydır yılın en düşük seviyesinde kaldı. Önceki ay gerileme kaydeden Güven Endeksi’nden sonra bu ay beklentinin de aşağı yönlü hareketi, koronavirüs salgınındaki koşullarındaki iyileşme ve ekonomik normalleşmeye karşın inşaatta uzun dönemli toparlanma için henüz koşulların gerçekleşmediğini gösteriyor. 

İnşaat sektörü ikinci yarıya nasıl başladı?

Hazır Beton Endeksi Temmuz Ayı Raporu verilerine göre Temmuz'da bütün endeksler, pandemi sonrasında Türkiye ekonomisinde toparlanmanın yaşandığı geçen yılın Temmuz ayına kıyasla düşük olmaktadır. Geçen sene düşük faiz, düşük maliyetler ve konuta olan talepteki canlılık ile birlikte ilerleyen inşaat sektörü, bu sene tersine dönen koşulların etkisi altında kaldı.

Raporun sonuçları hakkında konuşan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında faaliyetlerimizde doğal olarak negatif yönde büyük bir fark vardır ancak sektöre olan güven geçen yıla göre fazla değişmemiştir. Aşılama ve normalleşme adımlarına rağmen güven ve beklenti endekslerinin düşük seyretmesinin üzerinde düşünülmelidir.” dedi.

“İnşaat sektörü, enflasyon ile mücadelede Türkiye’nin elde edeceği başarıya odaklanmıştır.”

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı verileri hakkında da yorum yapan Yavuz Işık, “Sektörler içerisinde Ciro Endeksi en az artan sektör inşaat görünmektedir. Geçen yılın ilk altı ayındaki satışa kıyasla bu yıl konut satışları yüzde 11,5 azalmış görünmektedir. İpotekli satışlardaki azalma yüzde 60’a çıkmaktadır. İpotekli ilk el satış olarak bakıldığında daralma, geçen yıla göre yüzde 68’dir. Faiz düzeyine oldukça duyarlı olduğunu bildiğimiz inşaat sektörü, enflasyon ile mücadelede Türkiye’nin elde edeceği başarıya odaklanmıştır. Bununla birlikte son çeyrekte baz etkisi ile gerilemesi beklenen enflasyon sonrasında faizdeki gevşeme, inşaat sektörüne hareketlilik katabilecek gibi görünmektedir.” dedi.

İnşaat maliyetlerindeki artış, sektörün hızını kesiyor!