İnşaat sektörü pandemide dijitalleşti konut satışları yüzde 11 arttı!

İnşaat sektörü pandemide dijitalleşti konut satışları yüzde 11 arttı!

TÜİK verilerini derleyen proje veri ve talep bankası YapıRadarcom tarafından yapılan açıklamaya göre inşaat sektöründeki dijitalleşmenin de katkısıyla 2020'de konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı.


 

Pandeminin etkisiyle inşaat sektöründe başlatılan dijitalleşme hareketi, sene sonu bilançosunda yeni bir rekoru da beraberinde getirdi. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre; konut satışları 2020'de  bir önceki yıla göre yüzde 11,2 oranında artarak 1,5 milyon sınırına geldi. Projelerin çiziminden inşaat ve satış aşamalarına kadar uzanan süreçlerin her birini kapsayan dijitalleşme hareketinin, konut geliştiriciler açısından maliyeti düşürücü, satışları artırıcı bir etki yarattığını dile getiren YapıRadarcom Genel Müdürü Devrim Ünal Saygın, “Geleneksel ticaretin zor şartlar altında sürdürüldüğü bu dönemde, tedarikçiler ile müteahhitler arasında mal-hizmet alışverişi sağlamak adına oluşturduğumuz proje veri ve talep bankası YapıRadar.com ile sektörde başlayan dijitalleşme hareketine ciddi bir katkı sağladığımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

İnşaat sektörü pandemide dijitalleşti konut satışları yüzde 11 arttı!

Müteahhit firmalar ile tedarikçiler dijitalde buluşuyor

YapıRadarcom’u müteahhit firmalar ile tedarikçilerin buluşma platformu olarak tanımladıklarını dile getiren Devrim Ünal Saygın, “Tedarikçi firmalar, platformumuz üzerinden, inşaatı devam eden ve yeni başlayacak binlerce projenin tüm detaylarına, müteahhit firmaların satın alma taleplerine kolayca ulaşabiliyor. İnşaatın ilerleme aşamasını anlık olarak takip edebildikleri için doğru zamanda, doğru firmaya teklif vererek, zaman kaybetmeden yeni satış fırsatları yakalayabiliyorlar” diye konuştu.

 “Kapalı devre çalışan yeni nesil dijital bilgi platformu” olarak konumlandırılan YapıRadar.com ile tedarikçi firmalar ile müteahhit firmaları bir araya getiren bir partner görevi görerek, pandemi döneminde mal-hizmet alışverişinde yaşanan aksaklıkların önüne geçmeyi başardıklarını belirtti.

Tedarikçiler, satın alma talebi eklenen projelerde yer alan tüm ürün ve hizmet kalemleri için teklif sunabiliyor

YapıRadarcom sayesinde müteahhit firmaların projeleri için alım yapmadan önce teklif topladıkları boya, seramik, çelik kapı,aydınlatma gibi satın alma taleplerini tedarikçi firmalara anında ulaştırdıklarını ve tedarikçilerin de anında teklifleri müteahhit firmalara sunmalarını sağlayarak köprü görevi gördüklerini dile getiren Devrim Ünal Saygın, YapıRadarcom’un sunduğu avantajlar hakkında şöyle konuştu:  “YapıRadarcom’u sadece hizmet değil, çözüm ortaklığı sunan bir sistem olarak geliştirdik. Sistemimiz sayesinde üye tedarikçilerimiz, yüklenici firmaların hizmet ve malzeme taleplerine, satın alma yetkilisine ve iletişim bilgilerine anında ulaşabiliyorlar. Sunduğumuz binlerce güncel proje sayesinde tedarikçi firmalar, yeni proje araştırarak zaman kaybetmiyorlar. Müteahhit firmalar da talep ettikleri ürünleri, tüm tedarikçilerden gelen teklifleri karşılaştırarak beklentilerine uygun fiyatlar üzerinden satın alabiliyorlar. Tüm zamanlarını satış odaklı olarak kullanıp zaman ve maliyetlerden tasarruf edebiliyorlar.” 

İnşaat sektörü pandemide dijitalleşti konut satışları yüzde 11 arttı!

Kriterlere göre projeler listeleniyor

YapıRadarcom’un sahip olduğu Proje ve Performans Takip Sistemi (PPTS) ile tedarikçi şirketler açısından proje enflasyonu yaratmanın önüne geçtikleriyle de ilgili konuşan Devrim Ünal Saygın, “Sunduğumuz projeler içerisinden firmalarımızın kriterlerine uygun olanlarını listeleyen verimli takip sistemimizle firmaların iş süreçlerini aksatmadan başarılı bir şekilde sürdürebilmelerine imkan veriyoruz. PPTS modülümüz sayesinde binlerce proje arasından firmalara uygun projeleri belirleyerek maksimum performans alınmasını sağlıyoruz. Öte yandan firmalar, çalışanlarının proje bazında, görüşme notları, proje skorlama, hatırlatma, çalışma istatistikleri gibi konularda detaylı performansını ölçümleyerek performans yönetimini de kolayca yapabiliyorlar.” diye konuştu.

 

2020'nin konut satış röntgenini çektik!