İnşaat sektörünün önü faiz indirimleriyle açılır!

İnşaat sektörünün önü faiz indirimleriyle açılır! İnşaat sektörünün önü faiz indirimleriyle açılır!

TCMB Para Politikası Kurulu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutarken, marjinal fonlama oranını yüzde 10'dan yüzde 9,5'e indirdi. Sektör temsilcileri Merkez Bankası’nın yarım puan faiz indirimini yorumladı..


Türkiye Merkez Bankası bugün toplanarak faiz koridorunun üst bandını yarım puan indirdi. Bu gelişme ile ilgi gayrimenkul sektörünün önemli isimleri, Merkez Bankası’nın yarım puan faiz indirimi konusunda ki görüşlerini açıkladı. Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli: İnşaat ruhsatları sevindirici  


 

Vatandaşın ertelediği konut talebi nisan ayında düşüş gösterse de bugün açıklanan inşaat ruhsatları ve yapı kullanım izin belgelerindeki artış sektörde işlerin kötü gitmediğini ve olumlu tablonun korunduğunu gösteriyor. Öte yandan açıklanan yeni kabinede isimlerin belli olması ve ekonomi patronlarının vizyonunun geniş olması sektörümüz açısından son derece sevindirici. Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanından beklentimiz ise önceliğine kentsel dönüşümü alması. 

 

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar: Sektörde ivme hızlanır Merkez Bankası’nın faiz indirimi yerinde bir karar oldu. Konut almak isteyen kişilerin düşen faizle birlikte ertelediği talebi alıma dönüştürmesi açısından üst bandın 0,50 puan indirilmesi önemli. Faizler Bundan sonraki süreçte satışların devam etmesi için Merkez Bankası faiz indiriminin sürmesi ve düşen gösterge faizinin konut kredilerine net olarak yansıması gerekiyor.  


Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:“Sektörün önü, faiz indirimleriyle açılacak”Türkiye Merkez Bankası’nın yarım puanlık faiz indirimine gitmesini yerinde bir hareket olarak değerlendiren Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, Türkiye’de inşaat sektöründe her şeyin tam olduğunu ancak tek eksiğin konut kredi faizlerinin yüksek olmasının sıkıntı yarattığını belirtti. Bu konuda atılan adımları konut sektörünü ileriye taşıyacağını ifade eden Bayram, “Sektörün önü açık” dedi. 


Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma: Mayıs ayından umutluyuz Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), beklendiği gibi faiz koridorunun üst bandını 0,50 puan indirdi. Politika faizine ise dokunmadı. Marjinal fonlama oranı yüzde 10'dan yüzde 9,50'ye indirildi. Geçen kurul toplantısında da faiz indirimine gidilmişti. Bu durum bizim açımızdan da konut almak isteyen vatandaş açısından da önemli. Faiz indirimlerinin biran önce konut kredilerine yansıması ve kredi faizlerinin düşmesi gerekiyor. Faizler düştükçe konut alımı da artacaktır. Kabinedeki yeni ekonomi patronlarının da yapacakları yeni düzenlemelerle sektörü ileriye taşıyacağına inancım tam. 


Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır: Umutlarımızı koruyoruz Merkez Bankası piyasaların beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını aşağıya çekti. 0,50 puanlık indirim düşük olmasına karşın geçen ay ve bu ay yapılan toplantıdan faiz indirim kararı çıkması indirimlerin devam edeceğini gösteriyor. Bu da sektörümüz açısından son derece olumlu bir gelişme. Birçok insan konut almak istiyor ancak konuta ulaşım ellerinde yeterli nakit olamayınca mümkün olmayabiliyordu. Faizlerin düşmesi ve bunun konut kredilerine yansımasıyla sektörde canlanma kaçınılmaz olur. Bu arada kabinenin yeni bakanlarının da sektörü yukarılara taşıyacak yeniliklere imza atacağını düşünüyoruz. Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki belediyecilikten gelen bir isim olduğu için sektöre artı değerler katacaktır. Sayın Bakanımızdan öncelikli beklentimiz kensel dönüşüm çalışmalarına hız vermesi.


CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:“Yeni yatırımlar için faiz indirimleri düşük olmalı”Yakın vadede faiz indiriminin konut kredisi faiz oranlarında da etkili olacağını söyleyen CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan, Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu, büyümek için yatırımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. İnan, yeni yatırımlar için faiz oranlarının düşük olması gerektiğine dikkat çekti.Merkez Bankası'ndan yeni faiz indirimi!

Haber AA'da şöyle yer aldı;
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "Güçlü kabine ve Merkez'in faiz indirimi ekonomiye güveni perçinledi." dedi.


Çağlar, yazılı açıklamasında Merkez Bankasının faiz koridoru üst bandındaki 50 puanlık indirim kararı için, "Güçlü kabine ve Merkez Bankasının faiz indirimi ekonomiye güveni perçinledi." ifadesini kullandı.


Çağlar, şunları kaydetti:


"Faizlerde indirim ve güçlü bir ekonomi yönetimi, reel sektörün arzu ettiği gerçek güven çıpası olacak. Merkez'in süregelen faiz indirimlerinin kısa sürede bankalar tarafından da algılanarak, yatırımlar için yeni imkanlar ortaya çıkacağına inanıyoruz. Ayrıca iş dünyasının üretim maliyetlerini düşürecek tedbirlere ihtiyacı var. Böyle olunca hep birlikte göreceğiz ki, istihdam sorunları çok daha kolay aşılacaktır."


- "Faiz indirimi ekonomiye ciddi katkı yapacak"


İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise, faiz indiriminin bekledikleri bir sonuç olduğunu belirterek, "İstikrarlı bir şekilde sürdürülen faiz indiriminin ülke ekonomisine ciddi katkılar yapacağına inanıyoruz. Bu vesileyle yatırım ve ihracatın konuşulduğu günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Faiz indirimindeki bu seyrin, gelecek aylarda da sürmesini umut ediyoruz." ifadelerini kullandı.

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indiriminin yerinde bir karar olduğunu belirtti.


TCMB'nin Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dündar, konut almak isteyenlerin düşen faizle ertelediği talebi alıma dönüştürmesi açısından üst bandın 0,50 puan indirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.


Dündar, TCMB'nin faiz indiriminin yerinde bir karar olduğunu, bundan sonraki süreçte satışların devam etmesi için TCMB'nin faiz indiriminin sürmesi ve düşen gösterge faizinin konut kredilerine net olarak yansıması gerektiğini vurguladı.


Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram da TCMB'nin yarım puanlık faiz indirimine gitmesini yerinde bir hareket olarak değerlendirdi.


Türkiye'de inşaat sektöründe her şeyin tam olduğunu ancak konut kredi faizlerinin yüksek olmasının sıkıntı yarattığını vurgulayan Bayram, bu konuda atılan adımların konut sektörünü ileriye taşıyacağını ve sektörün önünün açık olduğunu kaydetti.


Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli, "Vatandaşın ertelediği konut talebi nisan ayında düşüş gösterse de bugün açıklanan inşaat ruhsatları ve yapı kullanım izin belgelerindeki artış, sektörde işlerin kötü gitmediğini ve olumlu tablonun korunduğunu gösteriyor. Öte yandan açıklanan yeni kabinede isimlerin belli olması ve ekonomi patronlarının vizyonunun geniş olması, sektörümüz açısından son derece sevindirici. Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı'ndan beklentimiz ise önceliğine kentsel dönüşümü alması." ifadelerini kullandı.


Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma da faiz indiriminin kendileri açısından ve konut almak isteyenler açısından önemli olduğunu belirtti.


Faiz indirimlerinin bir an önce konut kredilerine yansıması ve kredi faizlerinin düşmesi gerektiğinin altını çizen Alma, faizler düştükçe konut alımının da artacağı öngörüsünde bulundu.


Alma, kabinedeki yeni ekonomi yönetimin yapacakları yeni düzenlemelerle sektörü ileriye taşıyacağına dair inancının tam olduğunu da vurguladı.


- "Umutlarımızı koruyoruz"


Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır, 0,50 puanlık indirim düşük olmasına karşın geçen ay ve bu ay yapılan toplantıdan faiz indirim kararı çıkmasının, indirimlerin devam edeceğini gösterdiğini aktardı.


Bunun da sektör açısından son derece pozitif bir gelişme olduğunu dile getiren Hışır, şunları kaydetti:


"Birçok insan konut almak istiyor ancak konuta ulaşım, ellerinde yeterli nakit olamayınca mümkün olmayabiliyordu. Faizlerin düşmesi ve bunun konut kredilerine yansımasıyla sektörde canlanma kaçınılmaz olur. Bu arada kabinenin yeni bakanlarının da sektörü yukarılara taşıyacak yeniliklere imza atacağını düşünüyoruz. Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyecilikten gelen bir isim olduğu için sektöre artı değerler katacak. Sayın Bakanımızdan öncelikli beklentimiz kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermesi."


CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan, yakın vadede faiz indiriminin konut kredisi faiz oranlarında da etkili olacağına dikkati çekerek, Türkiye'nin gelişen bir ülke olduğunu, büyümek için yatırımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti.


İnan, yeni yatırımlar için faiz oranlarının düşük olması gerektiğini de sözlerine ekledi.


AAHaber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Türkiye Merkez Bankası’nın salı günü yaptığı faiz koridorunun üst bandında indirim ve aynı gün açıklanan yeni kabine gayrimenkul sektörünü de sevindirdi.


Sektör temsilcileri, yeni kabineyle birlikte ekonomideki istikrarın devam edeceğini bunun da gayrimenkul sektörüne destek vereceğini söyledi. Ayrıca Merkez Bankası’nın faiz indiriminin önümüzdeki dönemde kredi faizlerine yansımasını bekleyen sektör temsilcileri, bu durumda konutta ertelenen taleplerin devreye gireceğini kaydetti.  Vatandaşın ertelediği konut talebinin nisan ayında düşüş gösterse  inşaat ruhsatları ve yapı kullanım izin belgelerindeki artışın sektörde işlerin iyi gittiğine işaret ettiğini belirten Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli “Yeni kabinede ekonomi patronlarının vizyonunun geniş olması sektörümüz açısından son derece sevindirici. Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan beklentimiz ise önceliğine kentsel dönüşümü alması” dedi.


SEKTÖRE İVME KAZANDIRIR


Merkez Bankası’nın faiz indirimi yerinde bir karar olduğunu kaydeden 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar “Konut almak isteyen kişilerin düşen faizle birlikte ertelediği talebi alıma dönüştürmesi açısından üst bandın 0,50 puan indirilmesi önemli. Faizler bundan sonraki süreçte satışların devam etmesi için Merkez Bankası faiz indiriminin sürmesi ve düşen gösterge faizinin konut kredilerine net olarak yansıması gerekiyor” diye konuştu. Yakın vadede faiz indiriminin konut kredisi faiz oranlarında da etkili olacağını söyleyen CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan da Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu, büyümek için yatırımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. İnan, yeni yatırımlar için faiz oranlarının düşük olması gerektiğine dikkat çekti.


Star