İnşaattaki kriz söylentisi yurt dışı kaynaklı!

İnşaattaki kriz söylentisi yurt dışı kaynaklı!

İnşaat sektörüne dair önemli açıklamalarda bulunan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, inşaatta kriz yaşanacağına dair paylaşımların yurt dışı kaynaklı olduğunu söyledi...


Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt,Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'a bazı açıklamalarda bulundu. 

Özyurt, "Özellikle Twitter'da bu paylaşımı ilk dolaşıma sokan hesabın adresi Mısır'dan çıktı. Daha önceki paylaşımlarına baktığımızda tamamen FETÖ dilinin kullanıldığı paylaşımları yapan bu hesabın tweet'lerinin hızlı bir şekilde paylaşıldığını gördük. Kriz iddialarının yurt dışı kaynaklı olduğunu gördük ve belgeledik. Bu durumla ilgili hukuki işlemleri başlattık." dedi.

Piyasada geçen yıl başlayan bir daralma yaşandığının doğru olduğunu ancak konuşulduğu gibi yıkıcı bir daralma bulunmadığını söyleyen Tamer Özyurt, ülkenin genel ekonomisinde yaşanan sıkıntıların lokomotif sektör olduğu için kendisini en çok gayrimenkulde gösterdiğini belirtti. Özyurtları sözlerine şöyle devam etti; "Her şey güllük gülistanlık demiyoruz ancak öyle iflastır, krizdir gibi söylemler gerçekten hem ülke ekonomisi hem de inşaat sektörü için gerçeği yansıtmıyor" diyen Özyurt, satış adetlerinin azalabileceğini, burada ana etkenin yatırımcıların gayrimenkulden mevduata yönelmesi olduğunu aktardı.

İnşaat sektörünü çok büyük bir krizin beklemediğini söyleyen Özyurt şu ifadeleri kullandı; "Ülkenin genel ekonomisi ne kadar sıkıntıdaysa inşaat da ancak o kadar sıkıntıda. Olağanüstü, ciddi bir emlak krizi olmaz. Zaten stoklar da bunu gösteriyor. Şu anda Türkiye genelinde 1 milyon adet konut stoku var. Firmalar yeni projeye girmediği takdirde ki şu anda firmalar yeni projeye girmiyor, mevcutları eritiyor, Türkiye'de yıllık en az 500 bin sıfır konuta ihtiyaç var ve bunun da satıldığını düşünürsek toplamda 2 yıllık bir stok var demek... Bu rakam gerçekten yüksek bir rakam değil. Zaten firmalar da karlarından feragat ederek bu satışları gerçekleştiriyor. Sadece firmaların stoklarının yüksek olması değil, sorun; insanların yatırım amacı olarak gayrimenkulü değil, mevduatı görmeleri..." 

Özyurt, "Ancak ülkemizde çok ciddi şekilde konuta ihtiyacı olan var. Bu kimselerin çok az kısmının bile konuta ulaşması zaten stoku bitirir." dedi.

"2 yıl içerisinde sektörün borçları da, stoku da bitecektir"

Para ve ticaret savaşlarının başladığını ifade eden Özyurt, bir değişim sürecinde olduklarını ve sancılı bir dönem geçirdiklerini, bu sürecin sonuçlarının Türkiye için iyi olacağını söyledi.

Özyurt, şunları kaydetti:

"Son günlerde sosyal medyada bazı gayrimenkul şirketlerinin konkordato talep edeceği, battığı, iflas edeceği şeklinde iddialar şirketlerin isimlerinin bulunduğu bir liste halinde dolaşıma sokuldu. Gayrimenkul şirketlerinin hepsi nakit akışının bozulduğunu ve bunun gayet doğal olduğunu kabul ediyor. Bu şirketlerin tümü borcunun en az 3-4 katı varlığa sahip. Varlıklar bir miktar eriyecektir ama borçlar bitecektir. Bizim tüm projelerimizdeki bitmişlik oranı yüzde 80-85 civarında. Gayrimenkul sektörünün 2 yıl vakti var. Bu 2 yıl içerisinde sektörün borçları da, stoku da bitecektir."

Özyurt, hiçbir zaman sektörde krize varacak sıkıntılar yaşanacağına inanmadığını söyledi. Özyurt, "Bizim de borcumuz var ama borcumuzun en az 4 katı malımız var. Belki de en az borcu olan şirketlerdeniz. Rahatız, işimizin başındayız. Gayrimenkul sektörü de tıpkı genel ekonomimiz gibi bir süreçten geçiyor. Bu geçiş süreci nedeniyle nakit akışında sıkıntılar yaşanacaktır. Ancak bu geçiş sürecinin sonu çok iyi olacak. Dediğim gibi, borcumuzun 4 katı mal varlığımız var. Gerekirse bu mal varlığımızla vedalaşırız. Bizler malımıza aşık insanlar değiliz." ifadelerini kullandı. 

"İnşaatta kriz yaşanacağına dair paylaşımlar yurt dışı kaynaklı"

Tamer Özyurt şunları söyledi; "Sosyal medya aracılığıyla çeşitli listeler dolaşıyor. Bu listelerin art niyetli olduğunu düşünüyoruz. Hatta son günlerde bazı gayrimenkul şirketlerinin konkordato talep edeceği, battığı, iflas edeceği şeklindeki iddiaların ve inşaat şirketlerinin listesinin bulunduğu sosyal medya paylaşımlarını araştırdık. İlgili birimlere, hangi IP'den çıktığına kadar tüm çalışmaları yaptırdık. Özellikle Twitter'da bu paylaşımı ilk dolaşıma sokan hesabın adresi Mısır'dan çıktı. Daha önceki paylaşıma baktığımızda tamamen FETÖ dilinin kullanıldığı paylaşımları yapan bu hesabın tweet'lerinin hızlı bir şekilde paylaşıldığını gördük. Kriz iddialarının yurt dışı kaynaklı olduğunu gördük ve belgeledik. Bu durumla ilgili hukuki işlemleri başlattık.

Listelere bakarsanız hep sektörün önde gelen, binlerce kişiyi istihdam eden, ciddi vergi veren şirketleri var. İnsanları, 'Bu firma da sıkıntıdaysa ekonomide ciddi sıkıntı vardır' gibi düşüncelere sevk etmek istiyorlar." 

"Yabancıların ciddi ilgisi sürüyor"

Yabancıya konut satışının ciddi şekilde arttığını ifade eden Özyurt, geçen yıl 22 bini aşan yabancıya konut satışının 2018'de ortalama yüzde 30 artarak 30 bine yaklaşacağını bildirdi. Özyurt, "Mütekabiliyetle konut alan yabancılar, şimdi eşine dostuna gayrimenkul aldırıyor. 2014-2015'te konutun metrekaresini bin 500-bin 600 dolara alan yabancılar, şimdi aynı yeri bin dolara alıyor. Türkiye'den konut edinimi onlar için ciddi avantajlı hale geldi." dedi.

Tamer Özyurt, yabancıya satışın ülkeye direkt döviz getirdiğini, yabancılara konut satışından elde edilen gelirin 5 milyar doları aştığını ve hedefin 10 milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi.