Iraktaki konut ihalesini Türk müteahhitler kazandı

Iraktaki konut ihalesini Türk müteahhitler kazandıIrak’ın Sadr Bölgesi’nde 600 bin kişilik kentin yapımı için 5 şirket çatısı altında Türk Grubu İş Ortaklığı’nı kuran 6 müteahhit, Türkiye’nin 1 yılda gerçekleştirdiği yurtdışı taahhüt i


IRAK’ta Bağdat yakınların kurulacak olan Yeni Sadr Kenti’nin ihalesini Türk müteahhitleri kazandı. Irak merkezi hükümetince karşılanacak 11.28 milyar dolarlık büyüklüğü ile dünyanın sayılı projelerinden olacak Yeni Sadr Kenti için 6 Türk müteahhiti bir araya geldi. Koçoğlu Tarmaş, Kur İnşaat, Kazova, Ulusol-İşkaya olarak 5 eşit ortaklı Türk Şirketler Grubu’nu kuran 6 müteahhit, dünyanın değişik ülkelerinden onlarca grubun ilgilendiği ihaleyi kazanan taraf oldu.

52 firmadan 13’ü yeterli
Bağdat Belediye Başkanlığı’nda dün yapılan ihale ile Bağdat’ın Sadr Bölgesindeki yaklaşık 500-600 bin  kişilik bir nufüs  için modern bir şehir yapımı acile yerleşime açılması planlanıyor. Toplam 75 bin konutluk modern bir şehrin kurulmasının planlanan ve finansmani Irak merkezi hükümetince karşılanacak olan proje ile dünyanın çeşitli ülkelerinden 52 grup başvurdu. Ancak bu gruplardan sadece 13 tanesi yeterlilik alabildi.

İhalede sadece 4 firma çalıştı
Ancak ihaleye ikisi İran’dan, biri Tayland-Irak ortaklığı olmak üzere seçilen 4 firmadan biri de Türk Şirketler Grubu oldu. Çok sayıda firmanın ilgi gösterdiği bu ihalede sadece 4 firmanın yarışması  projenin büyüklüğü ve zorluğu etkili oldu. Konutun yanı sıra sosyal tesisler, camiler, okullar gibi bir kentte olması gereken pek çok binanın yapımını içeren proje için Türk Şirketler Grubu, 3 ay boyunca yoğun bir çalışmanın sonucunda teklifini yetiştirebildi.

Proje için 30 mimar çalıştı
Yeni Sadr Kenti’nin projesi için Yüksek Mimar Nejdat Kıran Yazıcı’nın başında olduğu NYK Mimarlık’a bağlı 30 mimar çalıştı. Projenin etkinliği kadar Türk Şirketler Grubu’nun sunduğu teklif de etkili oldu. İranlı Arkanayd’ın 11.5 milyar dolar, Tayland’lı MTV ile Iraklı Mivan ortaklığının 14.3 milyar dolar, İranlı Dasht Shayan Tosee ile Kaysun ortaklığının da 17.9 milyar dolar teklif ettiği proje için Türk şirketler Grubu’nun 11 milyar 285 milyon dolar teklif vermesi yarışı kazanmalarının bir nedeni oldu.

47.5 ayda teslim edilecek
İhale şartnamesine göre, bu dev projeyi üstnenen Türk Şirketler Grubu, 75 bin konutu içeren dev projeyi 47.5 ayda (yaklaşık 4 yıl) teslim etmesi gerekiyor. Halen 5 milyar dolarlık ödeneğinin hazır olduğu açıklanan projeye başlamak için gerekli onayın çıkmasını bekliyor ve arsanın tahsis edilmesini bekliyor. Irak hükümetinin kesin kararını ise 10 gün içinde açıklaması bekleniyor.

Türk Şirketler Grubu’nda kimler var

Tarmaş Ltd.: Özlem Sevilmiş
Koçoğlu İnşaat: Şükrü Koçoğlu
Kur İnşaat: Kemal Tankal
Kazova İnşaat: Mustafa Demir
Ulubol Ltd: Murat Elibol / İşkaya A.Ş: Yusuf Kaya

Yüzlerce firmanın bir yılda yaptığı büyüklükte bir iş

YAPILAN değerlendirmelere göre, Hintli ve Çinli şirketlerin projelerini yetiştirememeleri de Türk müteahhitlerin, ihaleyi bu fiyata almalarında etkili oldu. Aksi durumda 11.2 milyar dolarlık fiyatın çok daha aşağı inmesinin gündeme geleceği söylenirken, 11.2 milyar dolarlık rakam sadece Türk müteahhitleri açısından değil, dünya taahhüt sektörü açısından büyük bir rakam olarak kabul ediliyor. Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında üstlendikleri yıllık 20-22 milyar dolarlık taahhüt tutarı ile de karşılaştırınca projenin büyüklüğü ortaya çıkıyor. İhalenin ardından, “Yüzlerce Türk firmasının bir yılda üstlendiği iş, bir tek projeyle üstlenildi. Türk firmalarının yurtdışında tek kalemde aldıkları en büyük proje” yorumu yapıldı.

22 bin kişi çalışacak 7 bini Türkiye’den gidecek
YAPILAN fizibiliteye göre, Sadr Kenti projesinin yapım işinde çalışacak 22 bin kişiden, 7 bin işçi ve teknik elemanın çalışacak. Ayrıca 7-8 milyar dolarlık inşaat malzemesi, çimento,  makine ve teçhizat ile 200 civarında inşaat, mekanik ve elektrik tesisatı alt yüklenicisi, lojistik ensturumanlar ile Beton Santralleri, Tünel Kalıplar, çeşitli inşaat makinelerinin temin edilmesi gündeme gelecek. Bu açıdan yeni Sadr Kenti Projesi, sadece 6 Türk firması açısından değil, bu firmalarla çalışabilecek diğer firmalar açısından da büyük önem taşıyor.

Sadr Bölgesi’ne Trabzon kadar bir kent kurulacak
IRAK’ın başkenti Bağdat’ta Şii nüfusun ve Şii lider Mukteda el Sadr’ın bölgesi olarak bilinen Sadr’da, savaşın izlerini silecek olan proje Trabzon büyüklüğünde bir kentin yeniden kurulması anlamına geliyor. Yaklaşık 600 bin kişinin yaşaması planlanan Sadr için ayrılan 11.2 milyar dolar ise, 4-5 tane boğaz köprüsünün maliyetine denk düşüyor.
BorsaGündem

Basında yer alan diğer haberler:

 

Türkler Irak'ta 75 bin konut yapacak

Irak'ta Bağdat yakınların kurulacak olan Yeni Sadr Kenti'nin ihalesini Türk müteahhitleri kazandı. Irak merkezi hükümetince karşılanacak 11.28 milyar dolarlık büyüklüğü ile dünyanın sayılı projelerinden olacak Yeni Sadr Kenti için 6 Türk müteahhiti bir araya geldi. Koçoğlu Tarmaş, Kur İnşaat, Kazova, Ulusol-İşkaya olarak 5 eşit ortaklı Türk Şirketler Grubu'nu kuran 6 müteahhit, dünyanın değişik ülkelerinden onlarca grubun ilgilendiği ihaleyi kazanan taraf oldu.

52 FİRMADAN 13'Ü YETERLİ

Bağdat Belediye Başkanlığı'nda dün yapılan ihale ile Bağdat'ın Sadr Bölgesindeki yaklaşık 500-600 bin kişilik bir nufüs için modern bir şehir yapımı acile yerleşime açılması planlanıyor. Toplam 75 bin konutluk modern bir şehrin kurulmasının planlanan ve finansmani Irak merkezi hükümetince karşılanacak olan proje ile dünyanın çeşitli ülkelerinden 52 grup başvurdu. Ancak bu gruplardan sadece 13 tanesi yeterlilik alabildi.

İHALEDE SADECE 4 FİRMA ÇALIŞTI

Ancak ihaleye ikisi İran'dan, biri Tayland-Irak ortaklığı olmak üzere seçilen 4 firmadan biri de Türk Şirketler Grubu oldu. Çok sayıda firmanın ilgi gösterdiği bu ihalede sadece 4 firmanın yarışması projenin büyüklüğü ve zorluğu etkili oldu. Konutun yanı sıra sosyal tesisler, camiler, okullar gibi bir kentte olması gereken pek çok binanın yapımını içeren proje için Türk Şirketler Grubu, 3 ay boyunca yoğun bir çalışmanın sonucunda teklifini yetiştirebildi.

PROJE İÇİN 30 MİMAR ÇALIŞTI

Yeni Sadr Kenti'nin projesi için Yüksek Mimar Nejdat Kıran Yazıcı'nın başında olduğu NYK Mimarlık'a bağlı 30 mimar çalıştı. Projenin etkinliği kadar Türk Şirketler Grubu'nun sunduğu teklif de etkili oldu. İranlı Arkanayd'ın 11.5 milyar dolar, Tayland'lı MTV ile Iraklı Mivan ortaklığının 14.3 milyar dolar, İranlı Dasht Shayan Tosee ile Kaysun ortaklığının da 17.9 milyar dolar teklif ettiği proje için Türk şirketler Grubu'nun 11 milyar 285 milyon dolar teklif vermesi yarışı kazanmalarının bir nedeni oldu.

47.5 AYDA TESLİM EDİLECEK

İhale şartnamesine göre, bu dev projeyi üstnenen Türk Şirketler Grubu, 75 bin konutu içeren dev projeyi 47.5 ayda (yaklaşık 4 yıl) teslim etmesi gerekiyor. Halen 5 milyar dolarlık ödeneğinin hazır olduğu açıklanan projeye başlamak için gerekli onayın çıkmasını bekliyor ve arsanın tahsis edilmesini bekliyor. Irak hükümetinin kesin kararını ise 10 gün içinde açıklaması bekleniyor.

TRK ŞİRKETLER GRUBUNDA KİMLER VAR

Tarmaş Ltd.: Özlem Sevilmiş

Koçoğlu İnşaat: Şükrü Koçoğlu

Kur İnşaat: Kemal Tankal

Kazova İnşaat: Mustafa Demir

Ulubol Ltd: Murat Elibol / İşkaya A.Ş: Yusuf Kaya

YÜZLERCE FİRMANIN BİR YILDA YAPTIĞI BÜYÜKLER BİR İŞ

Yapılan değerlendirmelere göre, Hintli ve Çinli şirketlerin projelerini yetiştirememeleri de Türk müteahhitlerin, ihaleyi bu fiyata almalarında etkili oldu. Aksi durumda 11.2 milyar dolarlık fiyatın çok daha aşağı inmesinin gündeme geleceği söylenirken, 11.2 milyar dolarlık rakam sadece Türk müteahhitleri açısından değil, dünya taahhüt sektörü açısından büyük bir rakam olarak kabul ediliyor. Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında üstlendikleri yıllık 20-22 milyar dolarlık taahhüt tutarı ile de karşılaştırınca projenin büyüklüğü ortaya çıkıyor. İhalenin ardından, "Yüzlerce Türk firmasının bir yılda üstlendiği iş, bir tek projeyle üstlenildi. Türk firmalarının yurtdışında tek kalemde aldıkları en büyük proje" yorumu yapıldı.

22 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK 7 BİNİ TÜRKİYE'DEN GİDECEK

Yapılan fizibiliteye göre, Sadr Kenti projesinin yapım işinde çalışacak 22 bin kişiden, 7 bin işçi ve teknik elemanın çalışacak. Ayrıca 7-8 milyar dolarlık inşaat malzemesi, çimento, makine ve teçhizat ile 200 civarında inşaat, mekanik ve elektrik tesisatı alt yüklenicisi, lojistik ensturumanlar ile Beton Santralleri, Tünel Kalıplar, çeşitli inşaat makinelerinin temin edilmesi gündeme gelecek. Bu açıdan yeni Sadr Kenti Projesi, sadece 6 Türk firması açısından değil, bu firmalarla çalışabilecek diğer firmalar açısından da büyük önem taşıyor.

SADR BÖLGESİ'NE TRABZON KADAR BİR KENT KURULACAK

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii nüfusun ve Şii lider Mukteda el Sadr'ın bölgesi olarak bilinen Sadr'da, savaşın izlerini silecek olan proje Trabzon büyüklüğünde bir kentin yeniden kurulması anlamına geliyor. Yaklaşık 600 bin kişinin yaşaması planlanan Sadr için ayrılan 11.2 milyar dolar ise, 4-5 tane boğaz köprüsünün maliyetine denk düşüyor
Gazeteport

Türkler Irak’a 75 bin konutluk şehir koruyor

Irak’ta Bağdat yakınlarında kurulması planlanan 'Bağdat New Sadr City' projesinde en iyi teklifi Türk inşaat firmaları verdi. Altı Türk firmasının girişimiyle kurulan Türk Şirketler Grubu ortaklarından Koçoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İnşaat  Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, "Konut ve diğer sosyal donatıları ile Bağdat yakınlarına Trabzon büyüklüğünde bir şehir kuracağız" dedi.

50 firma dosya tamamlayamadı

 Koçoğlu İnşaat, Kur İnşaat, Kazova, Tarmaş, Ulubol ve İşkaya isimlerinden oluşan Türk Şirketler Grubu'nun, diğer adıyla 'Bağdat Yeni Sadr Şehri'  projesi için teklifi ise 11 milyar 285 milyon 898 bin dolar oldu. Grubun inşaatı tamamlama süresi olarak verdiği tarih de 47.5 ay oldu.
Bağdat Metropolü'nün hemen yanında planlanan söz konusu şehir çalışmasının 75 bin konutun yanı sıra üniversite, sokak, otobüs durağı, cami, kütüphane, polis karakolu gibi sosyal donatıları da kapsadığını belirten Şükrü Koçoğlu, "Konut ve diğer sosyal donatıları ile Bağdat yakınlarına Trabzon büyüklüğünde bir şehir kuracağız" dedi. İhalede yaşadıkları serüven hakkında konuşan Koçoğlu, söz konusu proje için dünyanın çeşitli ülkelerinden 50’ye yakın firmanın dosya aldığını, fakat sürenin dört ayla sınırlı olması nedeniyle birçok firmanın projeyi yetiştiremediğini kaydetti.
      

Ortaklıklarının büyük bir azim ve gayret ile projeyi yetiştirdiklerini ve  ihale girdiklerini ifade eden Koçoğlu, söz konusu ihale ile Türk firmalarının,  müteahhitlik piyasasının dünyadaki yerini biraz daha perçinlemiş olduğunu kaydetti.. Koçoğlu,  “Bu iş için devlet desteği şart. Bunun gibi bir iş daha alırsak dünyada en fazla iş alma konusunda Çin’i geçip birinciliğe oturacağız. Belki de bu işle birinci sıraya bile oturabiliriz. Şu anda Çin’den sonra ikinci sıradayız, üçüncü sırada ABD var.Yurtdışı  müteahhitlik sektörü yıllık iş yapmada kriz öncesinde 23 milyar doları görmüştü.  Bu miktarın neredeyse yarısı tek bir işle alınmış olacak"  diyerek sözlerini bitirdi.