İranlılar gayrimenkul için İzmir’e yöneldi!

İranlılar gayrimenkul için İzmir’e yöneldi! İranlılar gayrimenkul için İzmir’e yöneldi!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, son 10 ayda 8 binin üzerinde İranlı, İzmir’den gayrimenkul satın aldı. İZEKO Başkanı, emlak piyasasının hareketlendiğini ifade etti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, farklı ülkelerden Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu vatandaşların sayısında ciddi artış yaşandı. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre 2018 yılında özellikle İran'dan Türkiye'ye gelen birçok kişinin tercih ettiği öncelikli kentlerin başında İstanbul,  Ankara  ve  İzmir  geliyor. 

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, İranlıların sadece İzmir'de değil tüm Türkiye'de gayrimenkul satın aldıklarını ifade etti. İstanbul'da en çok Irak ve İran'dan gelenlerin ev aldığını dile getiren Mesut Güleroğlu, İzmir'de ise son bir yıl içerisinde İranlıların ciddi anlamda yatırım yaptıklarına tanık olduklarını söyledi. İranlıların son 10 ayda İzmir'de 8 binin üzerinde gayrimenkul satın aldıklarını da sözlerine ekleyen Güleroğlu, burada gayrimenkul sahibi olanların şimdi yavaş yavaş çalışma hayatına girdiğini bildirdi. 

PİYASA CANLANDI

İran'dan gelerek burada ev satın alanların, emlak piyasasını canlandırdığını dile getiren Mesut Güleroğlu, "Gayrimenkul fiyatlarında en azından durağan piyasada bir çıkış yılı oldu. Şu anda gayrimenkul fiyatları uygun. İzmir'i tercih etmelerinin nedeni yüksek ihtimal, Ankara ve İstanbul'dan ziyade burada konut fiyatlarının uygun olması. Yaşam kalitesinin biraz daha yüksek olması" diye açıklama yaptı.