İş dünyasında günlük kiralık ofis dönemi!

İş dünyasında günlük kiralık ofis dönemi! İş dünyasında günlük kiralık ofis dönemi!

Kamu ve özel sektörde tasarruf hamlesi başladı. Şirketler maliyet düşürmek için ofis kiralamada günlük hatta saatlik modele geçti...Türkiye, cari açığın azaltılması ve verimliliğin artırılması için tasarrufta düğmeye bastı. 

Saatlik kiralama dönemi

Takvim'de yer alan habere göre, başta KOBİ'ler olmak üzere birçok şirket, kiralama maliyetlerini düşürmek amacıyla günlük kiralama modeline geçti. Daha önce yıllık veya aylık yaptıkları ofis ve araç kiralamalarından vazgeçerek günlük hatta saatlik kiralama modeline geçen şirketler, "İhtiyaç anında kullan" modeli olarak da adlandırılan yeni sisteme filo kiralama şirketleri ve gayrimenkul şirketleri de hızla ayak uydurdu.

Maaliyetler düşüyor

Kiralama şirketleri, yeni sistemin iki taraf için de daha kazançlı olduğunu söylüyor. KOBİ patronları ise "Şirketler bu dönemde her alanda verimliliğe gitmek zorunda. Kiralık araçların aylık kullanımı bazen 10 güne kadar düşüyor. Ancak kullanmadığımız 20 günün de parasını veriyorduk. Bu yöntem maliyetlerimizi düşürdü." diyor. Ofis kiralamalarında da benzer bir durum söz konusu. Değişen çalışma alışkanlıkları ve yeni ofis kurma maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle hazır ve günlük kiralanan ofislere ilgi artıyor..

Plazalar da uyumlu

Levent Maslak bölgesindeki birçok plaza da kendi bu sisteme geçiriyor. Günlük ve saatlik olarak kiralanabilen hazır ofislerde o anda ihtiyacınız olan her türlü imkân sağlanabiliyor.

Yüzde 70 tasarruf sağlandı

Maliyetler nedeniyle günlük ofis tercih eden işadamlarından biri olan İkitelli OSB'de metal işleme üzerine imalat yapan Murat Akay, "Maslak bölgesindeki ofisimizi geçen ay kapattık. Genellikle müşteri görüşmelerimizi orada yapıyorduk. Ancak ay içerisinde 20 güne yakın boş kalıyordu. Şimdi yine aynı bölgede günlük ofisler kiralıyoruz. Yüzde 70'e yakın tasarruf yaptık." diyor.