İş yeri kira sözleşmelerinde koşullar değişiyor!

İş yeri kira sözleşmelerinde koşullar değişiyor! İş yeri kira sözleşmelerinde koşullar değişiyor!

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, iş yeri kiralarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, kira kontratları yazılırken kira bedelinin net mi brüt mü olduğunun açıkça yazılması gerektiğini belirtti...Yenilenen iş yeri kiralarında, kira bedeli artış oranın 1 Temmuz itibarı ile tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı aşamayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Tacir kiracılı işletmeler tarafından yapılmış olan işyeri kiralarında kira bedelinin zamanında ödenmemesi halinde ceza koşulu ödeneceğine veya sonraki kira bedellerinin muaccel olacağına ilişkin anlaşmalar geçersiz olacak. Ayrıca kira bedellerindeki artış oranında konutlarda olduğu gibi işyerlerinde de artık üst sınır son on iki aylık ortalama TÜFE olarak baz alınacak” diye konuştu. 

KDV ve Stopaj Durumlarına Dikkat Edilmeli

Kira kontratları yazılırken kira bedelinin net mi brüt mü olduğunun açıkça yazılması gerektiğine dikkat çeken Özelmacıklı, “Yazılmaması durumunda bu kira bedeli brüt kira olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında örneğin katma değer vergisi ile kira ödeyen bir kiracı, işyerinin gerçek bir kişiye satılması durumunda, kira bedelinde ayrıca stopaj farkını da ödemek zorunda kalacaktır. Depozito bedelleri de 3 aylık kira bedelini aşamıyor ve bankaya yatırılması zorunlu” şeklinde konuştu. 

Kira İlişkisinin Devri Mümkün

Özelmacıklı, “Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemez. Kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamaz. İşyeri kiralarında devreden kiracı, kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla iki yıl süreyle devralanla birlikte müteselsilen sorumlu olur” diye konuştu.

Kira sözleşmeleri fabrika ayarlarına dönüyor!

İş yeri kiralarında 30 Haziran'a kadar tam koruma!