İSKİ rüzgardan elektrik enerjisi üretecek!

İSKİ rüzgardan elektrik enerjisi üretecek!3. Su Kongresi’nde konuşan İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu, başta Melen projesi olmak üzere baraj havzalarına kurulacak rüzgâr türbinleri ile İSKİ’nin kendi enerjisini üreteceğini açıkladı.


3. Su Kongresi’nde konuşan İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu, başta Melen projesi olmak üzere baraj havzalarına kurulacak rüzgâr türbinleri ile İSKİ’nin kendi enerjisini üreteceğini açıkladı.


3. Uluslararası Sürdürülebilir Su Kongresi kapsamında gerçekleştirilen Sürdürülebilir Atık Yönetimi Paneli’nde konuşan İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu, İSKİ’nin enerji ihtiyacının büyük olduğunu, bunun da şehrin engebeli yapısından ve tarih boyunca olduğu gibi bugün de İstanbul’a şehir dışından su sağlanmasından kaynaklandığını aktardı. Koyuncu, İzmir’deki kongrede yaptığı konuşmada İSKİ’nin enerji giderlerini düşürmek için geliştirdiği projelerden de söz etti. Baraj havzalarına kurulacak rüzgâr türbinleri ile ihtiyaç duydukları enerjiyi kendilerinin üreteceğini belirten Alişan Koyuncu, fizibilite çalışmalarının tamamlandığını, gerekli izinlerin alınmasının ardından projenin hayata geçirileceğini söyledi.


DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

Melen İsale Hattı üzerinde hayata geçirmeyi düşündükleri projenin dünyaya örnek olma özelliği taşıdığını belirten Genel Müdür Yardımcısı Koyuncu, “Melen suyunu İstanbul’a ulaştırmak için 180 km uzunluğunda bir isale hattı inşa etmiştik. Şimdi de Melen İsale Hattı’nın uygun yerlerini rüzgâr enerjisi elde etmek için değerlendirmek istiyoruz. Yani İSKİ olarak inşallah hem Melen’den su taşımış, hem de bu hat üzerinde enerji üreterek ülkemize katkı sağlamış olacağız” dedi. Alişan Koyuncu, enerji alanındaki çalışmalarının bunlarla sınırlı olmadığını ifade etti. Klor yönetimi alanında da projeleri olduğunu dile getiren Koyuncu, şebeke ağı boyunca homojen klor değeri sağlayarak tüketicide tat ve koku memnuniyetini en yüksek seviyede tutmak istediklerini belirtti. İlaç, deterjan, kişisel bakım, zirai vb. ürünlerden kaynaklanan, mevcut arıtma sistemleri ile kısmen veya hiç arıtılmadan alıcı ortama verilen, nehirlerin göllerin, denizlerin, haliçlerin ve yeraltı sularının kirlenmesine neden olan mikro kirleticiler ile ilgili AR-GE çalışmaları yürüttüklerini ve ülkemizde daha önce bu ölçekte bir çalışma gerçekleşmediğini söyleyen Koyuncu, “Sonuçlar doğrultusunda arıtma tesislerinde iyileştirme ve proses geliştirme çalışmalarına katkı sağlanması amacıyla atıksu arıtma tesislerinden alıcı ortama karışan öncelikli maddeler ve mikro kirleticilerin analizleri yapılacaktır” dedi.


Habertürk