Ispartakule – Bahçeşehir Bağlantı Yolu için arkeolog bekleniyor!

Ispartakule – Bahçeşehir Bağlantı Yolu için arkeolog bekleniyor! Ispartakule – Bahçeşehir Bağlantı Yolu için arkeolog bekleniyor!

Ispartakule - Bahçeşehir Bağlantı Yolu inşaatına devam edilmesi için İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü'nün tayin edeceği arkeolog bekleniyor. EPP, İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü ve Anıtlar Kurulu ile yazışmalarını tamamladı. İşte inşaatı durduran o karar...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


İstanbul'un Avrupa yakasındaki ilçesi Avcılar'da bulunan Ispartakule – Bahçeşehir Bağlantı Yolu'nun temeli 16 Mart 2014'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından atılmıştı. 4,5 kilometrelik yolu 700 metreye düşürecek olan bağlantı yolunun inşaatı, sit alanı bölgesi içinde olduğu gerekçesiyle 28 Mart 2014'te durduruldu.


Koruma Kurulu, Ispartakule - Bahçeşehir Yolu için ne karar verdi?

“Avcılar  TOKİ  Bizimevler 2 Sitesi Fırat Caddesi Arası (İmar Yolu) Yol, Kavşak İşi”, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iştiraki olan Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetim ve Tic. A.Ş. (EPP) tarafından Özyurt Madencilik İnş. San. ve Tic. A.Ş.’ye verilmiş; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü kontrolünde sürüyordu.


Yol inşaatının tekrar başlaması için 2 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü'ne yazılı başvuru yapılarak inşaat çalışmalarına refakat etmesi için başvuruda bulunuldu. EPP yönetimi, İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü'nün yanısıra Anıtlar Kurulu ile de yazışmaları tamamlayarak arkeoloğun katılmasını beklemeye başladı. 


700 metre uzunluğundaki 3 gidiş - 3 geliş, 6 şeritli Ispartakule – Bahçeşehir Bağlantı Yolu'nu durduran karar ise şöyle;pus