Ispartakule'ye metro ne zaman gelecek?

Ispartakule'ye metro ne zaman gelecek? Ispartakule'ye metro ne zaman gelecek?

Bahçeşehir Ispartakule bölgesine metro ne zaman gelecek? Ispartakule metrosu ne zaman hizmete açılacak? Ispartakule'ye bir metro ve iki banliyo sistemi ne zaman hizmete alınacak? İşte Ispartakule metro ve banliyo sistemlerinin açılış tarihleri...
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu İstanbul Ulaşım Çalışmaları başlıklı sunum dosyasına göre Bahçeşehir Ispartakule bölgesinin bir metrosu ve iki de banliyö treni olacak. 


Peki bu metro ve banliyö trenleri ne zaman hizmete açılacak? İşte cevabı...


Kadir Topbaş müjdeledi!


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 16 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen Avcılar Ispartakule-Bahçeşehir Bağlantı Yolu ile Avcılar Tahtakale Köprüsü ve Yol ile Kavşak Düzenlemesi'nin temel atma töreninde, Ispartakule'ye metro müjdesi vermişti. Topbaş, banliyö hattının Ispartakule'ye gelmesi için çalışmaların devam ettiğini, Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu'nun da Halkalı ve Ispartakule'ye kadar uzayacağını açıklamıştı. Ispartakule metrosu!


Emlakkulisi.com, bu açıklamalardaki raylı sistemlerin izini sürdü ve şu bilgilere ulaştı;Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu için imzalar 2 Ocak 2014'te atıldı...İstanbul Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü'nün inşaatı devam eden raylı sistemler listesinde yer alan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun sözleşmesi imzalandı, 2 Ocak 2014'te yer teslimi yapılarak çalışmalara başlandı. Toplam 18 km uzunluğunda ve 15 istasyona sahip 


Saatte bir yönde 70 bin kişi taşıma kapasitesindeki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar güzergahında ve şu istasyonlar arasında hizmet verecek: Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey 


Mecidiyeköy - Mahmutbey Metrosu'nun 2017'de hizmete açılması planlanıyor. Mahmutbey - Ispartakule metro hattı ne zaman açılacak?


Kadir Topbaş'ın müjdesinde Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun devamı niteliğindeki Mahmutbey-Bahçeşehir (Ispartakule) Metro hattı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nde henüz etüd aşamasında... Toplam 12,5 km. uzunluğa sahip olacak Mahmutbey - Halkalı - Bahçeşehir (Ispartakule) Metro Hattı şu istasyonlar arasında hizmet verecek; 


Mahmutbey - Mimar Sinan - Mehmet Akif - Halkalı/Atakent - Halkalı Toplu Konut - Tema - Hastane - Altınşehir - Resneli - Ispartakule - Bahçeşehir.


Mahmutbey - Bahçeşehir arası yolculuk süresi bu metro ile 19 dakikaya düşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin planlarına göre Mahmutbey - Ispartakule - Bahçeşehir Metrosu, 2019 yılında hizmete açılacak. Ispartakule banliyöleri!


Kadir Topbaş'ın açıklamalarında yer alan Ispartakule banliyö sistemleri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu İstanbul Ulaşım Çalışmaları dosyasına göre iki hat halinde inşa edilecek;Ispartakule'nin ilk banliyö treni Ispartakule - Ambarlı - Yakuplu arasında, 10,5 km hat mesafesinde hizmet verecek; ikinci banliyö sistemi ise Ispartakule - Kıraç - B. Çekmece - Silivri arasında, 25 km. hat mesafesinde yolcu taşıyacak. Henüz etüd aşamasında olan banliyö sistemlerinin 2017 yılında hizmete alınması planlanıyor.


Emre Kulcanay / Emlakkulisi.com