İsrail, Gazze'deki çok katlı binaları vuruyor!

İsrail, Gazze'deki çok katlı binaları vuruyor!İsrail'in, abluka altındaki Gazze saldırılarında sivillerin oturduğu çok katlı yapıları hedef alarak, direniş güçlerinin iradesini düşürmeye ve savaşı bir an evvel kazanmaya çalıştığına dikkat çekiliyor.


İsrail'in, abluka altındaki Gazze saldırılarında sivillerin oturduğu çok katlı yapıları hedef alarak, direniş güçlerinin iradesini düşürmeye ve savaşı bir an evvel kazanmaya çalıştığına dikkat çekiliyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İsrail uçaklarının, Gazze'nin orta ve batı kesimlerinde Hanadi ve Eş-Şuruk isimli çok katlı binaları yıkması ve El-Cevhera isimli binada da büyük hasara neden olması, yıpratma savaşının bir parçası şeklinde nitelendiriliyor. 

İsrail, Gazze

AA muhabirine açıklamalar yapan askeri uzman Tuğgeneral Refik Ebu Hani, İsrail'in dünyanın sessizliğini fırsat bilerek hiçbir şeye aldırmadan 1948 yılından beriFilistinlilerin kanını döktüğünü belirtti. 

Çok katlı binaların bombalanmasının ve hedef alınmasının yeni olmadığına vurgu yapam Ebu Hani, "İşgalci, bu binaları hedef alarak ve siviller üzerinde baskı uygulayarak direnişin idaresini kırmaya ve iç cepheyi zayıflatarak onu teslim olmaya zorlamaya çalışıyor." şeklinde konuştu.

Ebu Hani, İsrail'in yıkarak ve öldürerek savaşı bitiremeyeceğini, zira direniş güçlerinin en başından beri hedefini "Kudüs üzerindeki ihlallerin son bulması" olarak belirlediğini ifade etti. 

"Elinde askeri ve füze üslerine ait hedef bankası olmadığını gösteriyor"

Yazar ve siyasi analist Ömer Ceğara ise İsrail'in izlediği bu politikayla birçok hedefini hayata geçirmek istediğine dikkat çekti. 

İsrail, Gazze

Ceğara, bu hedefleri şu şekilde açıkladı:

"Birincisi, direnişten zarar gören ve ona düşman olan bir kesim oluşturarak direnişe baskı uygulamak. İkinci hedef, bu binaların direnişi destekleyen sektörleri barındırdığı iddiası. Üçüncü hedef ise saldırıları haklı çıkarmak için bu binaların altında direnişe ait üsler ya da füze rampaları olduğunu iddia etmek."

"İsrail'in sivil hedeflere yönelmesi, elinde askeri ve füze üslerine ait hedef bankası olmadığını gösteriyor. Bu da onun direnişle boy ölçüşmede başarısız olduğunun en büyük kanıtı." diyen Ceğara, bu binalara yapılan saldırıların İsrail'in ateşkese sıcak baktığını ancak savaştan da galip ayrılmak istediğini gösterdiğini savundu.

Gazze Hükümet Bilgilendirme Ofisi: Konut kulelerinin hedef alınması savaş suçudur!