İstanbul 16 tünelle bağlanacak!

İstanbul 16 tünelle bağlanacak! İstanbul 16 tünelle bağlanacak!

İstanbul'daki trafik sorununu çözmek için başlatılan 16 tünel projesinin en önemli ayaklarından biri olan Kasımpaşa-Hasköy Tüneli geçtiğimiz hafta hizmete açıldı. Kasımpaşa-Hasköy Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımı ile 27 Ocak'ta hizmete açıldı. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre, Kasımpaşa-Hasköy Tüneli projesi İstanbul trafiğini rahatlatmak için başlatılan 16 tünel projesinin en önemli etaplarından biri. Sütlüce ile Kasımpaşa arasında yapılan bin 316 metre ve bin 234 metre olmak üzere toplam 2 bin 550 metrelik çift tüplü Kasımpaşa-Hasköy Tüneli, 3 bin 817 metrelik bağlantı yolu ve 140 metrelik aç-kapa tünel ile beraber toplam 6 bin 507 metreden oluşuyor.


Ulaşım süresi kısaldı

Şimdiye kadar İstanbul'da tünellerde 17 kilometre, metroda ise 160 kilometre rakamlarına ulaşıldı. 2020 yılına girerken tünellerde 68 kilometreye, metroda 355 kilometreye ulaşmak hedefleniyor. 


Maliyeti 610 milyon lira

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, "İstanbullular'ın toplu taşımada hayatını kolaylaştırmak adına her projeyi takip ediyor ve bir bir hizmete sunuyoruz" açıklamasında bulundu. Bakan Arslan, Kasımpaşa ile Hasköy'ü birbirine bağlayan tünelin maliyetinin 610 milyon lira olduğunu belirtti.