İstanbul Fatih'e 1.5 milyonluk tarihi makyaj!

İstanbul Fatih'e 1.5 milyonluk tarihi makyaj! İstanbul Fatih'e 1.5 milyonluk tarihi makyaj!

İstanbul Fatih’in tarihi sokak ve caddelerine yaklaşık 1.5 milyon TL'ye “tarihi makyaj” yapılacak. Tüm masraflar Fatih Belediyesi bütçesinden karşılanacak


 

İstanbul Fatih genelinde yer alan bina cephelerini tarihi dokuya uyumlu hale getirmek ve estetiğe aykırı uygulamalarının gidermek için bina cephelerinin yeniden irdelenerek uygun cephe malzemesi ile kaplanması reklam panoları ve klimaların estetik bir şekilde yeniden tesisi için ilçe genelinde cephe yenileme yapım işi için ihale düzenlendi. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre yapılan ihale kapsamında Kutucular Caddesi, Kutucu Sokak, Limoncu Sokak, Kadıoğlu Sokak, Sobacılar Sokak, Çanakçılar Sokak, Simkeş Camii Sokak, Molataşı Caddesi, Gevgili Sokak, Müstantik Caddesi, Dönüş Sokak, Şehsuvarbey Sokak ve Yusuf Aşkın Sokak'ta yapılacak onarım için Fatih Belediye Meclisi 3 Ocak 2018'de karar aldı. Karar gereğinin yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne gönderildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı oturumunda cephe yenileme işi için ilçe belediyesinin aldığı karar onaylandı ve oy çokluğu ile kabul edildi. Karara göre binalara, tamamı Fatih Belediyesi bütçesinden karşılanmak üzere 1 milyon 461 bin 991 TL'ye basit bakım ve onarım yapılacak.


5 MİLYONLUK YENİLEME

İBB Meclisi Eylül ayı oturumunda da Fatih'te 5 milyon 67 bin TL'ye toplam 283 binanın cephelerini yenileme işini gerçekleştirebilmek için karar alındı. Eylül ayında alınan bu karara göre cephe yenileme maliyetinin 1 milyon 875 bin TL'si İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden, 3 milyon TL'si Fatih Belediyesi bütçesinden geri kalanı da vatandaşın cebinden karşılanacaktı.