İstanbul Finans Merkezi'nin değeri yüzde 30 arttı!

İstanbul Finans Merkezi'nin değeri yüzde 30 arttı! İstanbul Finans Merkezi'nin değeri yüzde 30 arttı!

Emlak konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Ümraniye'de inşa edilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin değerini açıkladı. KAP'ta yayınlanan açıklamaya göre değer 2 milyar 687 milyon TL olarak belirlendi.İstanbul'un Ümraniye İlçesi'nde yer alan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesinin değeri açıklandı. Emlak konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, projenin tamamlanması durumunda bugünkü değerinin 2 milyar 687 milyon TL olduğu bildirildi. Merkezi için hazırlanan değerlerleme raporunda, hasılat paylaşımı modeli ile hayata geçen projede Emlak konut GYO'nun payına düşen gelirlerinin bugünkü değeri de 53 milyon 742 bin TL olarak belirlendi. İstanbul Finans Merkezi'nin 2016 yıl sonu değerleme raporundaki değeri 2 milyar 643 milyon TL 2015 yıl sonu değeri ise 1 milyar 890 milyon TL olarak belirlenmişti. Böylece İstanbul Finans Merkezi'nin değeri 15 ayda yaklaşık 800 milyon TL arttı. Bu da 1.5 senede yaklaşık yüzde 30'luk artışa denk geliyor. 
KOMŞULARI DA ETKİLEDİ TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, İFM'nin komşu bölgelerin de değerini artırdığını söyledi. Maya, "Ataşehir'de fiyatlar 2 yılda 5 bin TL'den 7-8 bin TL'ye ulaştı. Ümraniye'de ise 2 yıl önce 4 bin TL civarında olan fiyatlar, metronun da etkisiyle 5-6 bin TL'lere kadar yükseldi" dedi. Uzmanlar, bölgelerin 2 yıl içinde yüzde 50 değer kazanacağını öngörüyor. 


ÜNİTELER 1.7 MİLYAR TL DEĞERİNDE 

Değerleme raporunda proje kapsamındaki bin 296 bağımsız birimin değeri ise anahtar teslim şartlarının yerine getirilmesi durumundaki toplam pazar değerinin 1 milyar 746 milyon TL olduğu belirtildi.
Habertürk