İstanbul Finans Zirvesi 8-9 Eylül'de!

İstanbul Finans Zirvesi 8-9 Eylül'de! İstanbul Finans Zirvesi 8-9 Eylül'de!

Bu yıl 6. kez düzenlenecek olan İstanbul Finans Zirvesi, 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde Hilton Convention Center’da gerçekleştirilecek. Zirvenin ana teması "Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Yol Almak" olacak.

Türkiye'de etkilerini hissettiğimiz ekonomik krizin küresel boyutları ve ekonominin nasıl canlandırılabileceği arayışları bu yıl 6. kez düzenlenecek olan İstanbul Finans Zirvesi'nin gündem maddesi olacak. Ana teması "Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Yol Almak" olan zirvede özellikle bu ortamın yarattığı risklere dikkat çekilecek. İstanbul Finans Zirvesi (IFS), 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde Hilton Convention Center’da gerçekleştirilecek.


Yavaşlayan küresel ekonomik büyüme, düşük faize ilişkin endişeleri de beraberinde getiriyor. Farklı ülkelerin merkez bankası başkanları ve başkan yardımcılarının değerlendirmelerde bulunacağı zirveye, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın katılması bekleniyor. Ana teması "Düşük büyüme ve düşük faiz ortamında yol almak" olan zirveye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ve Türkiye'nin en uzun süreyle Ekonomi Bakanlığı yapan Ali Babacan da katılacak. Zirvenin en ilgi çekici oturumlarından biri olan "Para Politikası ve Finansal İstikrar" konulu oturumda, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve İzlanda Merkez Bankası Başkanı Mar Gudmundsson’un yanısıra önemli ekonomist İtalya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Salvatore Rossi de para politikalarının uluslararası seyrini masaya yatıracaklar. ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül toplantısından hemen önce gerçekleşecek zirve, katılımcılarına Fed’in açıklamalarıyla ilgili önemli ipuçları sunacak.


KÜRESEL EKONOMİNİN NABZI İSTANBUL’DA ATACAK 


Düşük Büyüme ve düşük faiz konuları ekonomideki risk algıları kadar ekonominin uzun vadede göstermesi beklenen performansla da yakından ilişkili. Zirve’de düşük büyüme ve düşük faiz ortamında finansal karar alıcıların büyük risk alma eğilimleri, finansal merkezlerin geleceği ve küresel kalkınmaya etkilerinin konuşulacağı bir panel de olacak. Gelişen pazarlarda 20 Küresel Düşünce Lideri’nden biri olarak seçilen, MRL Corporation (İngiltere) Yönetim Kurulu Başkanı Cornelia Meyer moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan panelde şu isimler yer alacak. Casablanca Finance City Authority CEO’su Said Ibrahimi, Lüksemburg for Finance CEO’su Nicolas Mackel, Borsa İstanbul Başkanı Dr. Talat Ulussever ve Frankfurt Main Finance Genel Müdürü Hubertus Vath


Zirvede yatırımların artmasına yönelik iyileştirmelerin konuşulacağı başka bir panel de bulunuyor. Düşük Gelirli Bir Dünyada Yatırım Bankacılığı, Özel Sermaye ve Bankacılık Dışı Finansal Kurumlar başlıklı panelde Turkcell Grup CFO’su Murat Doğan Erden, Willis Group Küresel Finans Enstitüleri Endüstrisi Başkanı Mary O’Connor, İtalya’nın önde gelen varlık yönetim şirketi Azimut Holding Ülke Müdürü Georgia Medda konuşma yapacak. 


Zirvenin öne çıkan panellerinden bir başkası olan Büyüme Finansmanı, Sanayi ve Altyapı oturumu Hazine Müsteşarı Cavit Dağdaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek. İslam Kalkınma Bankası Altyapı Direktörü Dr. Walid Abdelwahab, Black Sea Trade & Development Bank Başkanı İhsan Uğur Delikanlı ve Global Client Services Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitragos sanayinin finansmanı hakkında değerlendirmelerde bulunacak. 


Küresel dünyanın sorunlarının konuşulduğu ve çözüm önerilerinin getirildiği İstanbul Finans Zirvesi, geçtiğimiz beş yılda 35 farklı ülkeden 173 konuşmacı ve 51 farklı ülkeden beş binin üzerinde katılımcıyı ağırladı. Bu sene de gündemin nabzını tutan bir ana temayla düzenlenecek olan Zirve’de Kuzey Amerika, Avrupa, Körfez Bölgesi ve Doğu Asya olmak üzere birçok küresel lideri 8-9 Eylül tarihlerinde Hilton Convention Center’da bir araya getirecek.