İstanbul Havalimanı'nda 33 mescit olacak!

İstanbul Havalimanı'nda 33 mescit olacak! İstanbul Havalimanı'nda 33 mescit olacak!

İstanbul Havalimanı'nda görevli imam Abdussamet Karadayı, alanda 33 mescitin açılacağını açıkladı. Karadayı ''Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Havalimanı'na taşınma ile birlikte bizi de buraya tayin edecek" diye konuştu.Dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı'nın ilk fazi 29 Ekim'de açıldı.  İstanbul Havalimanı'nda görevli imam Abdussamet Karadayı, "Burada farklı noktalarda 33 mescit olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Havalimanı'na taşınma ile birlikte bizi de buraya tayin edecek" diye konuştu. İşte Hürriyet Gazetesi'nden Vahap Munyar'ın haberi... 

İstanbul Valisi Vasip Şahin’in,  Ankara  Valiliği’ne atanmasıyla ilgili kararnameyi okuduktan sonra aklına şu soru geldi:

- Hem İstanbul’da, hem Ankara’da valilik yapmış olan kimler var? Başkentimizde ve İstanbul’da valilik, kaç meslektaşımıza kısmet olmuştur.

İstanbul Valiliği’nin internet sitesinden “valilerimiz” sayfasını açtı. Tek tek inceledi ve buldu:

- Cahit Bayar... 06.02.1978’de Malatya Valiliğine, 06.02.1984’te Ankara, 07.01.1988’de İstanbul Valiliğine atandı.

Vasip Şahin’i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” resepsiyonunda görünce sordum:

- Yeni atama sizin için sürpriz oldu mu?

İstanbul’daki görev süresiyle yanıtladı:

- İstanbul’da 4 yılı geride bıraktık. Az bir süre değil. Atamayı kararname ile öğrendim.

Sonra hem İstanbul’da, hem de Ankara’da valilik görevinde bulunmuş Cahit Bayar ile ilgili bir ayrıntıya işaret etti:

- Cahit Bey de benim gibi Malatya’da görev yapmış.

Fırsatı yakalamışken Malatya’ya pay çıkardım:

- Malatya sizlere uğurlu gelmiş.

Malatya’da 2 yıl görev yaptığını anımsattı:

- İstanbul’daki Malatyalı dostlar bizi yalnız bırakmadı. Bundan sonra Ankara’ya da bekliyorum.

Ankara’da göreve ne zaman başlayacağını merak ettim, paylaştı:

- 1 Kasım’da Ankara’da göreve başlarım.

İstanbul’un yeni Valisi Ali Yerlikaya’yı da Tekirdağ’daki görevi sırasında, yardımcılarından Mahmut Yıldırım aracılığı ile tanıdım. Eczacılıktan ıslak mendil sektörünün ilk sırasına oturan Uni’nin kurucusu Ataman Özbay, eşi Simten Özbay’ın vefatının ardından şirketini Eczacıbaşı Grubu’na sattıktan sonra beni aramıştı:

- İlk eczanemizi açtığımız Hayrabolu’ya (Tekirdağ) borcumu bir okul yaptırarak ödemek istiyorum. İşi hızlandırmak için birlikte Tekirdağ Valisi’ne gidebilir miyiz?

Özbay ile birlikte Vali Yerlikaya’yı ziyaret etmiştik. Yıldırım ve Yerlikaya’nın ilgisiyle işlemler hızlandı, Hayrabolu “Simten ve Ataman Özbay” adını taşıyan okul kazandı...

İstanbul Yerlikaya’nın, Ankara da Şahin’in yönetiminde çıtayı yükseltmeyi bekliyor...

33 NOKTADA MESCİT VAR

Doğan Hızlan, Mete Belovacıklı, İsmail Turgut Yuvacan, Murat Çelik ve Gökçe Aytulu ile birlikte İstanbul Havalimanı’nda açılış töreninin gerçekleştiği bölüme geçerken Atatürk Havalimanı’nda görevli imam Abdussamet Karadayı ile karşılaştık. Karadayı, kendini tanıttı:

- Atatürk Havalimanı mescitlerinde görevli imam-hatibim.

Yeni havalimanına tayin durumunu sordum, yanıtladı:

- Burada farklı noktalarda 33 mescit olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Havalimanı’na taşınma ile birlikte bizi de buraya tayin edecek.

İstanbul Havalimanı resmen açıldı!