İstanbul Havalimanı'nın inşaatı 11.5 yıl erken bitti!

İstanbul Havalimanı'nın inşaatı 11.5 yıl erken bitti! İstanbul Havalimanı'nın inşaatı 11.5 yıl erken bitti!

Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi Ekrem Cengiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü hizmete açılan İstanbul Havalimanı'nın inşaat süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi Ekrem Cengiz, dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı'nın inşaat süreciyle ilgili konuştu. İşte Hürriyet Gazetesi'nden Vahap Munyar'ın haberi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” resepsiyonundan çıkarken Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi Ekrem Cengiz’le karşılaştık. Hemen inşaat süresine dikkat çekti:

- Böyle bir inşaatın ilk fazının 42 ayda bitmesi önemli başarıdır.

Tezini güçlendirmek için Almanya’dan örnek verdi:

- Almanya gibi bir ülkede Berlin’in yeni havalimanı 30 yıldır bitirilemiyor.

Havalimanının 76.5 milyon metrekarelik alana inşa edildiğine işaret etti:

- Böyle bir inşaatın dünyada ortalama tamamlanma süresi 15 yıldan aşağı düşmez.

15 yıl üzerinden hesap yaptı:

- Cengiz, Kalyon, Kolin, Limak ve Mapa’nın oluşturduğu konsorsiyum, ilk fazı 3.5 yılda tamamlayınca, devlet 11.5 yıl kazandı. Konsorsiyumun şirketi İGA, İstanbul Havalimanı’nı 25 yıl işletecek. Devlete yılda 884 milyon Euro kira ödeyecek. İnşaatın 11.5 yıl erken bitmesi, devlete 10.1 milyar Euro ekstra kira getirebilecek.

Arazinin zorluğunun altını çizdi:

- Sayın Cumhurbaşkanımız da törende söyledi. Burası, dünyanın en büyük havalimanlarından birini yapmak üzere İstanbul’da bulunabilecek en geniş alandı. Ancak, ciddi hafriyat işi vardı. Hafriyat, epey zaman ve emek aldı. Maliyeti de yukarı çekti.

Konsorsiyumun 5 ortaklı olduğunu anımsattı:

- Bugün aile şirketlerinde kardeşlerin, baba ile çocukların bile anlaşması zor. Cengiz, Kalyon, Kolin, Limak ve Mapa, piyasada birbirlerinin rakibi. Bu 5 şirketin anlaşıp, projeye odaklanması da işin dikkat çekici yanlarından biri.

Cengiz Holding ve İGA yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’e İstanbul Havalimanı’nda kira takviminin ne zaman işlemeye başlayacağını sordum, yanıtladı:

- Başta THY olmak üzere havayolu şirketleri seferlerini burada yapmak üzere taşınmalarını tamamlayınca kira takvimimiz işlemeye başlayacak.

İGA, İstanbul Havalimanı’nın ilk fazını 10 milyar Euro’luk yatırımla tamamladı.

İstanbul Havalimanı devlete ekstra 10.1 milyar Euro getirir

Türk Hava Yolları (THY), yeni havalimanından ilk resmi uçuşlarını  Ankara  ve KKTC’ye yaptı.

İstanbul Havalimanı, birbirinin rakibi 5 ortağın eseri olarak da tarihe geçti.

İGA’da Mehmet Kalyoncu’dan Ebru Özdemir’e, Serdar Bacaksız’dan Uğur Cengiz’e, Murathan-Metehan Günal kardeşlere kadar 5 ortağın ikinci kuşağı da görev yapıyor.

Bu ortaklık becerisi için Mehmet Cengiz, Cemal Kalyoncu (Kalyon İnşaat), Nihat Özdemir-Sezai Bacaksız (Limak), Naci Koloğlu (Kolin İnşaat) ve Mehmet Nazif Günal (MGN-Mapa) ile ailelerini kutlamak gerek...

45 soruda İGA!

Almanlar 12 yılda yapamadı! Türkler 42 ayda bitirdi!

İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli sefer yapıldı!