İstanbul için çarpıcı uyarılar!

İstanbul için çarpıcı uyarılar!Japon uzmanların katıldığı ‘Afete Dirençli Sürdürülebilir Şehirler' panelinde, İstanbul depreminde etkilenecek binalar ve olası tsunami konuşuldu. Uzmanlar, beklenen İstanbul depreminde tsunami dalgalarının Silivri'den Anadolu Yakası'na kadar etki edebileceğini söyledi.


Dünyanın birçok ülkesinde örgütlü Genç Liderler ve Girişimciler Derneği'nin (JCI) İstanbul Şubesi tarafından Mahalle Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) ile Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) iş birliği ile Afete Dirençli Toplum projesi kapsamında on-line ‘Afete Dirençli Sürdürülebilir Şehirler' paneli gerçekleştirildi. 

​Sözcü'de yer alan habere göre; Japonya’da STK olarak devlet ile birçok alanda iş birliği yapan JCI’nin İstanbul Sosyal Sorumluluk Projeleri Direktörü İlknur Doruker, derneğin Türkiye 2020 Hibe Programı'na hak kazanan proje kapsamında gerçekleştirilen paneli yönetti.

Panele, Yüksek İnşaat Mühendisi, Yüksek Mimar ve Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki, Kagawa Üniversitesi'nde dekan danışmanı olan aynı zamanda Türkiye'de bilimsel bir araştırmaya da katılan Prof. Yoshiyuki Kaneda, JCI 2013 Dünya Başkan Yardımcısı Kazutaka Amaki, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı ve Türkiye Deprem Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Gökçe konuşmacı olarak katılım gösterdi. 

Türkiye'de 30 yıldan bu yana önemli birçok projede bulunan Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki, Türkiye ile Japonya'yı depremler ve sonuçları bakımından analiz etti. 

5 büyüklüğündeki depremler bakımından Türkiye'nin 6'ncı, Japonya'nın 4'üncü sırada olduğunu, ülkelerin metrekare büyüklüğüne göre deprem olma sıklığında Türkiye'nin 17'nci, Japonya'nın 6'ncı sırada yer aldığını, ülkesinde bugüne kadar en büyük depremin 9 büyüklüğünde, Türkiye'de ise Erzincan'da 7.9 büyüklüğünde olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

- Türkiye ve Japonya aynı acıyı çekiyor. Türkiye'de Japonya'daki kadar büyük deprem yok.

- Bu rakamlara karşılık Türkiye dünyada en fazla can kaybının olduğu 3'üncü ülke konumunda. Japonya ise 7'nci sırada. Üstelik Japonya'da tsuinami de var. Amerika'daki tsunami de Japonya'yı etkiliyor. Türkiye'de 20 milyon bina varsa yüzde 67'si kaçak, usulsüz, kontrolsüz bina konumunda.

- 1998, 2007 ve 2019'da deprem yapı yönetmelikleri yayınlandı. Bu yönetmelik ABD veya Japonya'dan farklı değil. Ancak, Türkiye'de kontrolsüz tehlikeli bina sayısı çok fazla.

YÜKSEK BİNALAR VE DENETİMLERİ

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Cemal Gökçe de, Türkiye'deki yüksek katlı binalar ile ilgili yönetmeliğin geçen yıl yürürlüğe alındığını anımsatırken, “7 ve üzeri depremde bu yapıların nasıl refleks göstereceğini sıkıntı yaşayarak ifade etmem gerekir. Diploma aldıktan sonra 5 yıllık meslek hayatında 3 yıl hizmet yapana her türlü yapıyı denetleyebilirsiniz, diyoruz. Bunların yüksek katlı binaları denetleyebilme şansı yoktur. Sadece deprem yönetmeliklerine sahip olmak yetmez, ekstra mühendislik bilgisine sahip olmak gerekir” açıklamasında bulundu.

SİMİLASYON İLE OLASI TSUNAMİ

Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte bir dönem İstanbul'da yapılan araştırmada Japon heyetinin başında görev yapan Kagawa Üniversitesi'nden Prof. Yoshiyuki Kaneda ise, olası İstanbul depremi ve tsunami tehlikesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Kuzey Anadolu Fay hattının 1912'den bu yana doğudan batıya doğru büyük depremler ürettiğini belirten Kaneda, Silivri'den başlayarak, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Bakırköy, Zeytinburnu'yu izleyerek Anadolu yakasına kadar uzanan hatta dalgaların karaya vurabileceğini dile getirdi ve animasyon görüntülerini paylaştı.

Prof. Kaneda, Zeytinburnu haritasını ve risk oluşturan bölgeyi haritada gösterirken, şöyle konuştu:

- Olası Marmara Depremi'nde Kuzey Anadolu Fay hattından gelen dalgaların ne derece kıyıya vuracağını simülasyon yöntemi ile anlatmaya çalıştık. Öngörüler göz önüne alınarak bu simülasyon hazırlandı. Dalgaların 11 Mart 2011’de, Japonya’nın Tōhoku bölgesinde gerçekleşen tsunami kadar büyük olmayacağını düşünüyoruz.

194 bin bina riskli!

Yol haritası hazırlanıyor! Türkiye'nin yüzde 95'i riskli!

Sahilde oturanlar dikkat! Sular altında kalabilirsiniz!

Avcılar ve Silivri’deki 500 bina incelendi: Her 5 binadan 1’i yıkılacak!