10 / 08 / 2022

İstanbul Mobilya Fuarı açıldı!

İstanbul Mobilya Fuarı açıldı!

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) ve CNR Holding iş birliğiyle düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı açıldı. 

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği ve CNR Holding iş birliğiyle düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı ziyarete açıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, fuarın açılışında konuşan MOSDER Başkanı Nuri Öztaşkın, 13 yıldır MOSDER tarafından gerçekleştirilen ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan İstanbul Mobilya Fuarı'nı, bu yıl "Furniture İstanbul" adıyla düzenleme kararı aldıklarını belirtti.

 

Fuarların şehirlerle bütünleştiğini ve şehirlere büyük katkısı olduğunu belirten Öztaşkın, yeni bir vizyon ve anlayışla fuarı organize ettiklerini belirtti.

 

Öztaşkın konuyla ilgili olarak, "Mobilya sektörü, bu yıl ilk 9 ayda yüzde 5 büyüme kaydetti. Bu son derece sevindirici. Bunu yüzde 15-25 seviyelerine çıkarmamız lazım. Daha büyük sıçramalar yapmamız lazım. KDV indirimi ile beraber bu yıl ilk 9 ayda firmalarımızda yüzde 30-40 seviyelerinde büyüme var. Sektörümüze yeni bir yatırım iştahı geldi. Bu iştahla dış pazarlarda da çok daha etkili olacağımıza düşünüyorum." dedi. 

 

- "Fuarı 70 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz"

 

CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel de CNR Holding olarak, Türkiye’nin ekonomisi için büyük öneme sahip olan mobilya sektörünün ihracatına ve iş hacmine destek olmak için, 15 yıldır aralıksız olarak mobilya fuarları organize ettiklerini belirtti.

 

Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan mobilya sektörünün, ciddi bir katma değer sağladığını belirten Şenel, "Özellikle markalı mobilyalarda bu katma değer çok daha net olarak ortaya çıkıyor. Bu anlamda 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör için fuarın vazgeçilmez bir platform olacağını düşünüyoruz. Mobilya sektöründe dışa açılmanın hız kazandığı son yıllarda kalite, marka ve tasarımın ön plana çıktığını gözlemliyoruz. Bu anlamda Türk mobilyacılığı, dünya çapında pazar payını ortalamanın üstünde büyüten nadir sektörlerden biri olma özelliğini taşıyor. Furniture İstanbul'da Türk mobilyasının başarısını dünyaya sergilemeyi amaçladık." diye konuştu. 

 

Ayrıca fuarda sergilenen mobilyaların yarışacağı, 7 farklı kategoride tasarım yarışması yapacaklarını da söyleyen Şenel, fuarda 300 marka ile Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75‘ini temsil eden firmaların yer aldığını söyledi.

 

Şenel şöyle konuştu: 

"Fuarımızda, mobilya sektörünün lider ülkeleri İtalya, Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin yanı sıra, sektörün hedef pazarları olan Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de aralarında bulunduğu 84 ülkeden ziyaretçi ve alım heyetlerini ağırlıyoruz. Yabancı alıcıların yanı sıra Manisa, Ankara, Konya, Uşak ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından alım heyetlerini de ağırlıyoruz. 60 bin metrekare alanda düzenlediğimiz fuarımızı yerli ve yabancı 70 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. 6 gün boyunca sürecek fuarımızda, mağaza sahipleri ve yöneticileri, toptancılar, üreticiler, yan sanayiciler, mimarlar, iç mimarlar, dekoratörler, müteahhitler, otel yöneticileri ve son tüketicileri ağırlayacağız. Türk mobilyasının tasarım ve fonksiyonellik yönünden üstünlüğünün sergilendiği fuarımızın sektöre ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

- Furniture İstanbul

Modern, klasik ve modüler mobilyalardan ofis mobilyalarına, oturma gruplarından bebek, çocuk, genç mobilyalarına, yataklardan aksesuarlara ve bahçe mobilyalarına kadar her türlü ihtiyaca yanıt verecek ürünlerin sergilendiği fuar, 12 Kasım 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Türk mobilyasının tasarım ve fonksiyonellik yönünden üstünlüğünün sergilendiği fuarda, kumanda, cep telefonu ile yönetilebilen akıllı yataklardan, öğretici ve eğitici genç odasına, masaj yapan, akıllı sehpası bulunan bazalara kadar pek çok inovatif ürün sergilenecek.