13 / 08 / 2022

İstanbul, 'ofis kirası artış ligi' şampiyonu

İstanbul, 'ofis kirası artış ligi' şampiyonu

ABD'li Cushman & Wakefield'in yaptığı araştırma, İstanbul'daki kiraların artış hızının dünyadaki sıralamada liderliğe yükseldiğini ortaya koydu.Dünyada ofis kiralarının en hızlı yükseldiği bölgeler arasında İstanbul Levent birinci,  İzmir  ikinci, İstanbul Zincirlikuyu üçüncü oldu. Onları Norveç'in başkenti Oslo izledi.


AMERİKALI Cushman & Wakefield'in yaptığı araştırmaya göre dünyada ofis kiralarının en hızlı yükseldiği şehirler sıralamasında ilk üç sırayı İstanbul Avrupa Yakası Levent bölgesi, İzmir ve İstanbul Avrupa Yakası'ndan Gayrettepe Zincirlikuyu Hattı paylaştı. 203 şehiri kapsayan araştırmaya göre kiraları en yüksek şehir geçtiğimiz yılki gibi yine Londra oldu.


203 BÖLGEYİ KAPSADI: Dünya Çapında Ofis alanları 2008 adlı araştırmada ele alınan 203 bölgenin yüzde 79'unda ofis alanlarının kiraları artış gösterdi. Yüzde 20 sabit kalırken sadece yüzde 1'inde kiraların düştüğüne dikkat çekildi. Dünyada 2007 yılı ofis kira oranlarındaki ortalama artış yüzde 14'e ulaştı. Bu geçtiğimiz yıl yüzde 10'da kalmıştı.


OFİS ALANI YETMİYOR: İstanbul, İzmir ve Londra'nın yanısıra Singapur da kirası hızla artan şehirler arasında yer aldı. Singapur'da bir yılda yaşanan artış yüzde 78 olurken, bu İstanbul Levent'te yüzde 95, İzmir'de yüzde 90, Gayrettepe Zincirlikuyu Hattı'nda ise yüzde 87 oldu. Cushman & Wakefield'in yöneticisi Rahşan Cebe Türkiye'de kaliteli ofis alanı bulmanın zorluğuna dikkat çekerek, "Önümüzdeki 2-3 yıl içinde de bu alanlarda çok büyük artış beklemiyoruz. Buna karşın talep gün geçtikçe daha çok artıyor" dedi.


BİZDEN SONRA NORVEÇ: Türkiye'nin ardından Norveç Oslo yüzde 81 ile dördüncü sırayı alırken, Singapur yüzde 78 ile Moskova ise yüzde 73 ile beşinci ve altıncı sıralara oturdu. Dubai'nin yüzde 68 ile yedinci sırayı aldığı araştırmaya göre kira artışları Hindistan Mumbai yüzde 60, Brezilya Rio de Jenario'da yüzde 59, Avusturya Brisbane'de ise yüzde 51 oranında gerçekleşti.


2001'DE PATLADI: Cushman & Wakefield'in Araştırma Bölümü Başkanı Elaine Rossall, ofis alanlarında en büyük artışların 2001'den sonra gerçekleştiğine dikkat çekerek, "Binalara en büyük talep finans sektöründen geliyor. Şu an yaşanan kredi kşirizinin ofisleri nasıl etkileyeceğini bilemiyoruz. Ancak, doğru yerde doğru projeler her zaman büyükk talep çekecek. Özellikle Asya'daki binaların kiralarında artış bekleniyor" dedi.