İstanbul'a gelen bankacıya lüks lojman, ek zam teşviği

İstanbul'a gelen bankacıya lüks lojman, ek zam teşviği

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'ın genel müdürlüklerinin İstanbul'a taşınmasına ilişkin proje kapsamındaki hazırlıklar sürerken, yöneticiler personeli taşınmaya ikna etmek için konut yardımı planlıyor.DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamaları ile tekrar gündeme gelen, ekonomi kurumlarının merkezlerinin İstanbul'a taşınmasıyla ilgili çalışmalar hızlandı. İstanbul'u finans merkezi yapacak taşınma projesi kapsamında, kamu bankalarının personelinin geçişini özendirmek için çeşitli teşvik formülleri üzerinde duruluyor. Bu formüllerin başında ise genel merkezlerle birlikte, Ankara'dan İstanbul'a taşınacak personel için lojman yapılması geliyor.


BANKACILAR SİTESİ OLUŞACAK


BUNA göre, ilk olarak İstanbul'a taşınması öngörülen Türkiye Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Vakıflar Bankası'nın personeli için İstanbul'da bir bankacılar sitesi oluşturulacak. Bu sitedeki konutlar, üç kamu bankasının personeline tahsis edilecek. Konutlar, genel müdürlük binalarına yakın olacak. Bu yöntem ile İstanbul'a taşınacak olan banka personelinin gözünü korkutan `ulaşım ve konut' sorununa çözüm getirilmiş olacak. Yine bir başka projede de, İstanbul'a taşınmayı kabul eden banka personeline, konut yardımının verilmesi amaçlanıyor. Bu yöntemle de, İstanbul'a taşınacak olan personele, istediği yerde oturma imkanı getiriliyor.


Personelin bir kısmı Ankara'da kalacak


KAMU bankaları yönetimi, genel müdürlük bünyesinde çalışan tüm personeli İstanbul'a taşımayı düşünmüyor. Genel müdürlükte görev yapan personelin sadece bir kısmı İstanbul'a taşınacak. Geri kalan genel müdürlük personeli ise Ankara'da oluşturulacak olan bölge müdürlükleri bünyesinde hizmet vermeye devam edecekler. Kamu bankaları yönetimi, İstanbul'da oluşturulacak olan genel müdürlükler için yeni personel almayı da planlıyor. Söz konusu personelin özel sektör deneyimi olması öngörülüyor.HÜSEYİN ÖZAY