İstanbul'da 1+0 daireler yasaklandı!

İstanbul'da 1+0 daireler yasaklandı! İstanbul'da 1+0 daireler yasaklandı!

İstanbul İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğe giriyor. Yeni imar planı ile İstanbul'da 1+0 daireler yasaklandı. 

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğü giriyor.


Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre, İstanbul İmar Yönetmeliği, İBB Meclisi'nden bugün oylanacak. İstanbul İmar Yönetmeliği'nin lehine olan maddeler eklendi. İstanbul’daki yapılarda bodrum katlar, asma kat, çatılarda düzenlemelere gidildi


İstanbul İmar Yönetmeliği'nin en dikkat çeken yönü, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartları getirilmesi oldu. Binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek. Üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarında, asansör yapma şartı getirildi.


En küçük daire 1+1 olacak

İstanbul'da imar yönetmeliği onaylandıktan sonra inşa edilecek yapılarda banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu 1+0 daire yapılamayacak. Artık en küçük daire 1+1 olacak.