İstanbul`da Bahçeşehir-Ispartakule Rekabeti

İstanbul`da Bahçeşehir-Ispartakule RekabetiYapımına başlanan konut siteleriyle Ispartakule, Bahçeşehir Toplu Konut Alanı'nın en büyük rakibi olacak gibi görünüyor.


TOKİ ve Emlak GYO, Bahçeşehir'deki eski toplu konut alanında bulunan boş arsalarını kaynak geliştirme projeleri kapsamında gelir paylaşımı yöntemiyle özel şirketlere ihale ederek değerlendirmekle kalmıyor, Bahçeşehir'in en yüksek noktası olan Ispartakule'de yepyeni bir kent yaratıyor.

1980'li yılların sonunda modern bir toplu konut alanı olarak planlanan ve kurulmaya başlanan Bahçeşehir, 2005 yılından itibaren ikinci büyük yapılaşma sürecine girdi. O yıllarda Emlak Bankası aracılığıyla Mesa Mesken, Nurol İnşaat ve Süzer Holding tarafından inşa edilen toplu konut alanında bugün Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO)tarafından projelendirilen birçok konut sitesi yapılıyor. 

TOKİ ve Emlak GYO, eski toplu konut alanındaki boş arsalarını kaynak geliştirme projeleri kapsamında gelir paylaşımı yöntemiyle özel şirketlere ihale ederek değerlendirmekle kalmıyor, Bahçeşehir'in en yüksek noktası olan Ispartakule'de de yepyeni bir kent yaratıyor. Bugün ihale edilen ve yapımına başlanan konut siteleriyle Ispartakule, Bahçeşehir Toplu Konut Alanı'nın en büyük rakibi olacak gibi görünüyor. Bölgenin üç yılda kat ettiği mesafe ve hazır alt yapısı, özel sektörden birçok firmayı da harekete geçirmiş durumda.  TOKİ  ve Emlak GYO arsalarının dışında kalan bölgelerde birçok firma kendi bağımsız projelerini yapıyor. 

HABİTAT ÖDÜLLÜ BİR TOPLU KONUT ALANI

Avrupa'nın modern banliyölerini aratmayan Bahçeşehir, Habitat II kapsamında düzenlenen En İyi Kuramsal Uygulamalar ve Projeler yarışmasında 'En İyi Uydu Kent Projesi' ödülünü almış bir yerleşim birimi. İstanbul'un düzenli gelişen bütün yerleşim birimleri gibi büyük rağbet gören Bahçeşehir, özellikle üst gelir gurubuna dahil İstanbullunun tercihi. Son yıllarda Florya, Bakırköy, Yeşilyurt ve Bahçelievler gibi İstanbul'un bir zamanlar en çok tercih edilen semtlerinden göç alan Bahçeşehir, eski ve yerleşik semtlerin aksine yeni ve nitelikli konutların yoğunlukta olmasına rağmen konut rayiçlerinin eski semtlere göre makul ölçülerde kaldığı bir bölge.

Kaynak: www.emlak.mynet.com