İstanbul'da binalara deprem uyarı sistemi takılacak!

İstanbul'da binalara deprem uyarı sistemi takılacak! İstanbul'da binalara deprem uyarı sistemi takılacak!

İstanbul'da teknoloji editörleri ile bir araya gelen AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Akıllı Afet Yönetimi için binalara takılacak sensörler ile yapıların titreşimini izleyeceklerini söyledi.


AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul'da teknoloji editörleri ile bir araya geldi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İstanbul'da hayata geçirilecek teknoloji tabanlı yenilikler hakkında açıklamalarda bulunan Yıldırım, kente ilişkin büyük hedefleri olduğunu söyledi.

Teknoloji doğru kullanıldığında olası faydaları hakkında konuşan Yıldırım, Bayrampaşa'da 1,5 milyar lira yatırımla Türkiye Teknoloji üssü kuracaklarını belirtti. 

Metrobüs başta olmak üzere otonom sistemleri kullanıp İstanbul trafiğini rahatlatacaklarını söyleyen Yıldırım, "Amaç şehri gece gündüz daha canlı hale getirmek. En büyük hedeflerimden biri İstanbul'un gecesini de gündüzü gibi yapmak'' dedi.

Yıldırım, şu açıklamalarda bulundu: "İstanbul'un yıllık 232 milyar dolar olan gelirini 300 milyar doların üstüne çıkaracağız. Bunun için yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. İstanbul'daki 5,5 milyon gencimiz bizim en önemli kaynağımız. Gençlerimizle birlikte bunu başaracağız. Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti kavramıyla başlıyor. Endüstri 4.0, gelişen bilişim teknolojileriyle, geleneksel sanayiyi ve hizmetleri bütünleştiren bir yaklaşımdır.

Bugüne kadar alıştığımız bütün iş yapma biçimlerini, alışkanlıklarımızı, gündelik hayatımızın akışını baştan sona değiştirecek olan yeni bir sanayi devrimidir. Biz de bu nedenle İstanbul’daki projelerimizi 'İstanbul 4.0' çatısı altında topladık. Daha önceki değişimlerden farklı olarak Endüstri 4.0'ın en önemli ham maddesi yetişmiş, eğitimli genç beyinlerdir. İstanbul buna öncülük edecek."

"İstanbul'da binalara deprem uyarı sistemi takılacak"

Sancaktepe'de kurulacak Afet Yönetimi ve Akıllı Kent Merkezi'nin, şehre dair toplanan verilerin depolandığı merkez olacağını ve büyük verinin burada oluşacağını anlatan Yıldırım, bu veriyi gençlere de açacaklarını belirtti.

Akıllı Afet Yönetimi için binalara takılacak sensörler ile yapıların titreşimini izleyeceklerini söyleyen Yıldırım, deprem ve taşkından doluya kadar afetlere karşı erken uyarı sistemleri geliştireceklerini, akıllı sayaçlarla okuma gibi işlemlerinin online ve anlık yapılabileceğini, İstanbul'da binalara deprem uyarı sistemi takılacağını açıkladı. 

"Teknolojinin kalbi Pendik'te atacak"

Binali Yıldırım, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Pendik Teknoloji Geliştirme Merkezi'ni kuruyoruz. Şirket ve girişimcilerin iş kalemleri içinde en önemli kalemlerinden biri arsa ve bina maliyeti. Biz bu şirket ve girişimcilerin Ar-Ge bütçelerini arsa ve bina maliyetlerine harcamalarını istemiyoruz. Onlara yardımcı olmak adına, Pendik'te bin 500 dönümlük İBB mülkiyetindeki arsalar üzerine Teknoloji Geliştirme Merkezi kuracağız. Teknolojinin kalbi Pendik'te atacak.

Teknolojinin önde gelen firmaları burada belediyenin sağlayacağı kaynaklarla Ar-Ge bütçelerini arsa ve inşaata harcamadan ürün geliştirme imkanına kavuşacaklar. Böylece çağın ötesinde teknolojik yeniliklere imza atacaklar. Ayrıca bu bölgede sanayi tesisleri, başarılı dünya örneklerinde olduğu gibi girdi-çıktı-atık ve yan mamul verilerine göre ilişkilendirilerek konumlandırılacak ve bu verimlilik artacak. Yani bir tesisin çıktısı, diğer tesisin ham maddesi olabilecek."