İstanbul'da en fazla taşınma hareketliliği Kadıköy'de görüldü!

İstanbul'da en fazla taşınma hareketliliği Kadıköy'de görüldü!TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin desteğiyle hazırlanan REIDIN – İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu’nda 2016 yılı 2. çeyrek dönemi sonuçlarına göre, gerçekleşen taşınma işlemleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 artış gösterdi.


İstanbul’da 39 ilçe arasında en fazla taşınma hareketliliği %12 oranla yine Kadıköy’de yaşandı. Kadıköy’den taşınanların %32’si taşınma nedeni olarak kentsel dönüşümü gösterdi.


Kadıköy’den ayrılanların %31’i taşınmak için Ataşehir’i tercih etti. Ataşehir bu çeyrek dönemde, yüzde 11 oranla 39 ilçe arasında en fazla taşınılan ilçe oldu. Bir önceki çeyrek dönemde taşınma hareketliliğinde en fazla talep gören ilçe Maltepe idi.


Avrupa yakasında ise Gaziosmanpaşa’da taşınma hareketliliği tespit edilirken, Gaziosmanpaşa’dan yapılan taşınma işlemlerinin %27’si taşınma sebebinin kentsel dönüşüm olduğunu dile getirdi. Avrupa yakasında en fazla taşınılan ilçe ise %7 oranla Kağıthane oldu. Kağıthane’yi, Sarıyer ve Beylikdüzü izliyor.


1+1 daire tipinden taşınanların yüzde 80’i yine 1+1 daire tipine ilgi gösterirken, 1. kattan gerçekleşen taşınma işlemlerinin %48’inin de yine 1. kata yapılması dikkat çekti.


Kira ve satış değerleri de yükselişte

REIDIN – İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu 2016 yılı 2. çeyrek dönemi sonuçlarına göre, REIDIN Konut Kira değeri, Ataşehir ilçesinde yıllık %33, Sarıyer ilçesinde yıllık %34 oranında arttı. REIDIN Konut Satış Fiyatı ise Ataşehir ilçesinde yıllık %37, Kağıthane ilçesinde ise yıllık %33 oranında artış kaydetti.


Maya: “Taşınma hareketliliği sürecek”

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, ikinci çeyrek rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İstanbul ili içerisinde evden eve taşınma işlemlerinin bölgesel bazda hareketlilik ve yoğunluklarının tespit edilerek takibini yapmayı amaçlayan REIDIN–İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu’nun ikincisi yayımlandı. Bu rapor da İstanbul’da taşınma hareketliliğinin artarak sürdüğünü gösteriyor. Taşınma anlamında Anadolu yakasında en hareketli ilçemiz, Kadıköy. Avrupa yakasında ise Gaziosmanpaşa. Her iki ilçede de Kentsel Dönüşüm taşınma için önemli bir etken olmayı sürdürüyor. İstanbul’da en büyük talep gören ilçe ise Ataşehir. Kentsel dönüşümün İstanbul’da taşınma hareketini tetiklemeye devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.


REIDIN Genel Müdürü Kerim Bertrand, ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ 2. çeyrek raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği ve TSKB Gayrimenkul Değerleme ile olan işbirliğimiz şehir içi göçleri ve göçlerin başlangıç noktasıyla varış noktasındaki konutların niteliği hakkında son derece değerli ve Türkiye’de eşi bulunmayan nitelikte analiz sağlayan veriler elde etmemizi sağlamaktadır. Raporda da görüleceği gibi, bu veriler  Kadıköy’den Ataşehir’e yönelik taşınma ve kentsel dönüşüme olan ilginin dışında, hanelerin gelir düzeyi ve demografik yapısındaki bazı değişimlere de işaret etmektedir. Örneğin İstanbul’daki 3+1’lerden 2+1’lere taşınma oranı %32 ile yüksek bir oran olup, hanelerin demografik yapısında evlilik ve boşanmalara dayalı değişimler olduğunu göstermektedir. Reidin olarak uzun vadede amacımız, bu tip işbirliklerini İstanbul dışında diğer büyük şehirlere de taşıyıp şehir içi ve şehirlerarası göçleri takip etmek ve bu şehirlerdeki konut tipi bazında taşınma trendlerini de inceleyebilmektir” dedi.

Haber Karar Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...İstanbul'da 39 ilçe arasında en fazla taşınma hareketliliği yüzde 12 oranla yine Kadıköy'de yaşandı. Kadıköy'den taşınanların yüzde 32'si taşınma nedeni olarak kentsel dönüşümü gösterdi. TSKB Gayrimenkul Değerleme'nin desteğiyle hazırlanan REIDIN - 1STEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu 2016 yılı 2. çeyrek sonuçlarına göre, taşınma hareketliliği bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 arttı. Rapora göre. Kadıköy'den ayrılanların yüzde 31'i taşınmak için Ataşehir'i tercih elti. Ataşehir bu çeyrek dönemde, yüzde 11 oranla 39 ilçe arasında en fazla taşınılan ilçe oldu. Bir önceki çeyrek dönemde taşınma hareketliliğinde en fazla talep gören ilçe Maltepe idi. Avrupa yakasında ise Gaziosmanpaşa'da taşınma hareketliliği tespit edilirken, Gaziosmanpaşa'dan yapılan taşınma işlemlerinin yüzde 27'si taşınma sebebinin kentsel dönüşüm olduğunu dile getirdi. Avrupa yakasında en fazla taşınılan ilçe ise yüzde 7 ile Kağıthane oldu. Kağıthane'yi, Sarıyer ve Beylikdüzü izliyor. Karar