İstanbul'da otopark devrimi

İstanbul'da otopark devrimiİspark Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, niteliksiz işletmeleri ortadan kaldırmak için kurulduklarını belirterek, "Yeni projelerimizde son teknoloji kullanarak müşterilerimize uygun fiyat ve üst düzey hizmet veriyoruz" dedi.
İstanbul Otopark Hizmetleri (İspark) Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, 2 yıl önce halkı rahatsız eden işletmeleri ortadan kaldırmak amacıyla Kadir Topbaş'ın kendisini yanına çağırıp bu görevi teklif ettiğini ve 1 Aralık 2005 itibarıyla göreve başladıklarını söyledi. Gurbetçi, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olarak kurulduk. Temel kuruluş sebebimiz halkımızı rahatsız eden işletmecileri ortadan kaldırmak, caddelerdeki trafiğin akışına katkı sağlamak, modern otoparklar yapmak ve park kültürü oluşturmak" diyerek, günde ortalama 45 bine yakın insana hizmet verdiklerini söyledi.


200 DEĞNEKÇİYİ İŞE ALDIK


1200'e yakın personellerinin bulunduğunu söyleyen Gurbetçi, "Dil bilen 15 elemanımız var. 13'ünü Sultanahmet, 2'sini Kadıköy'de görevlendirdik. Bunlar günde ortalama 200 turiste yardımcı oluyorlar. Şu an 18'e yakın ilçede 450 noktada dağınık olarak çalışıyoruz. Personeli açık ve kapalı denetçilerimiz denetliyor. Bizim mantığımız şu, bu 450 nokta bizim evimiz. Müşterilerimiz bize anlık gelen konuklarımız. Onları en iyi şekilde karşılamak zorundayız. Ayrıca yaklaşık 200 değnekçiyi işe aldık. Bize uygun olanları eğittik ve çalıştırıyoruz" şeklinde konuştu. Bazı yerlerde gece 1-2'ye kadar çalıştıklarına değinen Gurbetçi, "Değnekçilerin olduğu yerlerde mümkün olduğunca kalmaya çalışıyoruz. Resmi kıyafet gibi giyindiğimizden bizden çekiniyorlar. Çalışmaya başladığımızdan bu yana İstanbul'un kapkaç olsun, değnekçi olsun, bu tarz sorunlarını büyük oranda engelledik. Bir Emniyet Müdürlüğü'ne bu konuda yazı yazdık ve bize gayri resmi olarak yüzde 95 oranında iyileşme olduğunu söylediler" dedi.


SMS İLE PARK DÖNEMİ


2918 no'lu Karayolları Trafik Kanunu'nun 12 Aralık 2005'ten beri Meclis'te beklediğini vurgulayan Gurbetçi, şunları söyledi: "Bu yasa çıktığı zaman, halkımızı rahatsız eden kanunsuz işletmecilere 6 aya kadar hapis ve 5 bin YTL'ye kadar da ağır para cezası verilebilecek. Değnekçiler bu cezayı aldıklarında azalacak." Bu sorunları çözdükten sonra marina da yapacaklarını dile getiren Gurbetçi, "Ayrıca cep telefonuyla park yapma hizmetimiz olacak. Kalacağınız süreyi plakanızla beraber tabelada yazan numaraya yolluyorsunuz. Ücret faturanıza yansıtılıyor" dedi.


3'TE BİR UCUZA HİZMET VERİYORUZ


Yıl sonunda 53.5 milyon YTL ciro hedefini tutturacaklarını ifade eden Gurbetçi, "Niteliksiz işletmeler bizimkinin 3 katı ücret alıyor. Biz de hemen 150 milyon YTL yapabilirdik, elimizde bu. Yılda yaklaşık 150 milyon YTL'lik parayı niteliksiz işletmelerden 50 milyon YTL'ye indirerek alıyor ve vergimizi de ödüyoruz" dedi. Kazandıkları bu paranın yüzde 25'inin Büyükşehir'e gittiğine dikkat çeken Gurbetçi şunları söyledi: "Yüzde 18'i katma değer olarak devlete gidiyor. Çalışan 1200 elemanın maaşı ödeniyor. Sigorta primi, stopajı ödeniyor. Kalanla da yeni otoparklar yapılıyor. Şimdiye kadar o artan bedellerle iki tane yarım otopark (temeli önceden atılmış) açtık. Şimdi de 3 tane yeraltı otoparkı yapıyoruz. Biri Bakırköy, biri Güngören Merter'de, biri de Beyoğlu'nda olacak. 3'ü de tam otomatik insansız çalışacak ve yaklaşık 1500 araçlık olacaklar." (Bugün)