İstanbul'da riskli 13 okul daha yeniden inşa edilecek!

 İstanbul'da riskli 13 okul daha yeniden inşa edilecek!İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), İstanbul’daki okulların sismik risk karşısındaki durumlarını incelemeye devam ediyor. 13 okul daha yıkılarak yerlerine depreme karşı dayanıklı inşa edilecek.


İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), İstanbul’daki okulların sismik risk karşısındaki durumlarını incelemeye devam ediyor.13 okul daha yıkılarak yerlerine depreme karşı dayanıklı, güvenli ve modern okullar inşa edilecek.


İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, inceleme sonuçlarına göre binaların yıkılarak depreme dayanıklı yeniden inşasına karar verildiğini kaydetti. 13 okul tamamlandığında 434 derslikte 21 bin 980 öğrenci güvenli bir şekilde eğitim alacak. İPKB tarafından yapılacak okullarda öğrencilerin daha modern, ferah ve güvenli koşullarda eğitim görmesi hedefleniyor. Bu amaçla, 2006’dan bu yana İSMEP yatırımlarının yüzde 51’i, eğitim yapılarının güçlendirilmesinde ya da yıkılıp yeniden yapımında kullanıldı. 


DERSLİK SAYISINDA ARTIŞ 


İstanbul’da okul yatırımlarıyla 1.5 milyona yakın öğrenci güvenli eğitim olanağına kavuştu. Yeni okullar daha çok dersliğe sahip olmasının yanında çevreye de duyarlı. Bulunduğu arazinin koşullarına ve topoğrafyasına uygun, depreme dayanıklı olarak inşa edilen yapılar aynı zamanda akıllı binalar...Habertürk