28 / 03 / 2023

İstanbul’da satılık evde fırsat dönemi başladı!

İstanbul’da satılık evde fırsat dönemi başladı!

Emlak piyasasında fiyatların aşağı çekilmesiyle birlikte canlılıklar da başladı. İstanbul’da 2 oda 1 salon evlerin ortalama fiyatı 400 bin TL iken, 75 bin TL ile en ucuz Beylikdüzü, 600 bin TL ile en pahalı yer ise Beşiktaş oldu.Yaklaşan tayin dönemi ve üniversite tercihleri öncesinde İstanbul’da hem yatırım hem de oturma amacıyla satılık ev piyasası da hareketlendi. Star gazetesinden Erdinç Akkoyunlu'nun haberine göre, 23 Haziran İBB yenileme seçimleri sebebiyle tatilcilerin şehre dönmesinin ardından canlılık yaşayan piyasada 2 oda 1 salon evlerin satış fiyatları halihazırda bir süre öncesine kadar süren durgunlukla gerilemiş durumda. Gurbetçilerin artan döviz fiyatları sebebiyle konut alımını hızlandırması yerli yatırımcı ve oturum için konut bakan vatandaşları da konut alımına yönlendiriyor. Konut stoklarının bazı ilçelerde azalması ve artan inşaat maliyeti sebebiyle önümüzdeki yıl konut fiyatlarının yüzde 50’ye varan artışlar yaşayabileceğinden hareketle evde düşen fiyatı değerlendirmek isteyenler birikimlerini ev almaya yönlendiriyor. 

ORTALAMA 400 BİN TL

Yine Anadolu’dan İstanbul’a üniversite eğitimi için gelen öğrencilerin aileleri de 4 yıllık eğitim sonunda değerlenerek prim yapacak konutları satın almak için emlakçılarla alan araştırmaları yapıyor. Bu şartlar ışığında durgun piyasanın canlanması için düşen konut fiyatlarıyla birlikte İstanbul’da 2 oda 1 salon evlerin ortalama fiyatı 400 bin lira olarak belirleniyor. Bu fiyata kentsel dönüşümün durma noktasına gelmesine karşın stokta 10 binden fazla yeni konutun ve halihazırda on binlerce ikinci el konutun bulunduğu Kadıköy’ün etkisi büyük. İlçede deniz görmeyen 2 oda 1 salon ikinci evlerin fiyatları 400 bin TL’den başlarken, yine ikinci el ev stokunun yüksek olduğu Bahçelievler’de de konutlar 300 bin liralık fiyatlarıyla dikkat çekiyor. 

AYNI SOKAKTA ON KAT FARK

Diğer bir yandan yeni konut stokunun özellikle de rezidansların yoğunlaştığı bölgelerde ise 2 oda 1 salon konutlar ile ikinci el konutlar arasında 10 katına varan fiyat farkı ise dikkat çekiyor. Buna en çarpıcı örnek de Zeytinburnu. İlçenin hem  Marmaray  hem de Avrasya Tüneli ile İstanbul ulaşımının can damarı haline gelmesinden sonra birbiri ardında inşa edilen lüks rezidanslar ile Zeytinburnu’nda 2 oda 1 salon konutlar arasında fiyat uçurumları yaşanıyor. Aynı caddede, aynı metrekareye sahip iki tane 2 oda 1 salon konuttan biri 230 bin liraya satılırken, diğer konut ise 2 milyon 500 bin liralık fiyatıyla alıcı bekliyor. Bu rezidansta ise 24 saat güvenlik, havuz, çocuk parkı, otopark ve vale gibi çeşitli hizmetler de sunuluyor. Aynı zamanda Zeytinburnu’ndaki eski 2 oda 1 salon evler de, kentsel dönüşümün yeniden canlanacağı dönemde sahiplerine büyük prim getirme ihtimalleri sebebiyle alcılardan yoğun ilgi görüyor. 

 

EN UCUZU BEYLİKDÜZÜ

İstanbul’da en ucuz 2 oda 1 salon konutların adresi 75 bin lira ile Beylikdüzü, 140 bin lira ile Esenler  ve 180 bin lira ile Avcılar olurken, Beşiktaş’ta 2 oda 1 salon evlerin fiyatları semt fark etmeksizin 600 bin liradan başlıyor. İlçede rezidansların fiyatı 5 milyon liraya ulaşarak rekor kırarken, Büyükçekmece’de 600, Ataşehir’de 750 ve Bayrampaşa’da ise 1 milyon liraya lüks rezidans dairelere sahip olma imkanı bulunuyor.

İstanbul’da satılık evde fırsat dönemi başladı!

‘GAYRİMENKULE İLGİ VAR, STOKLAR ERİR’

Yılmaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz konut satışlarının artacağını söyledi. Yılmaz “Zaman zaman sektörde durgunluk yaşansa da vatandaşların konut ihtiyacı önemli ölçüde sürüyor. Bu yüzden sektörün geleceğinden çok umutluyum. Özellikle 2020’de konut satışları hep yukarı yönlü  olacak. “Konut stokumuz özellikle İstanbul’da fazlaydı. Konut satışları azalsa da hala yıllık bazda 1 milyona yaklaşacak gibi gözüküyor. Halihazırda yapılan satışlar mevcut stoklardan gidiyor, yani stoklar eriyor  230-240 bin adet konut stoku vardı. Baktığınız zaman şu andaki stok, önümüzdeki bir yıla ancak  yetecek gibi gözüküyor” şeklinde konuştu.

Yazlık ev fiyatları 3 yılda yüzde 100 arttı!

Konut fiyatlarının en ucuz ve en pahalı olduğu şehirler!

Konut satışları 2020'de artacak!
Geri Dön