26 / 05 / 2022

İstanbul'da vakıf üniversitesinin inşaatı durduruldu!

İstanbul'da vakıf üniversitesinin inşaatı durduruldu!

İstanbul'da Arnavutköy’de açılması hedeflenen  vakıf üniversitesinin kampüs inşaatına mühür vuruldu. Mahkeme kararı ile verilen ruhsatlar iptal edildi. İstanbul Arnavutköy’de açılması planlanan vakıf üniversitesinin kampüs inşaatı mühürlendi. Hürriyet'te yer alan habere göre; mahkeme inşaat için verilen ruhsatı iptal etti. Kampüs binalarının, yerleşkede yer alan villalar için alınan tadilat ruhsatı ile inşa edildiği öğrenildi. YÖK, “gerekli şartları taşımıyor” sebebi ile üniversite kuruluş başvurusunu reddetti. Ruhsatsız bir tünelin dahi inşa edildiği kampüsün yıkılması planlanıyor. 

Dava dosyalarında yer alan belgelere göre, 2015’te kurulan Demirci Eğitim Vakfı bünyesinde İstanbul Arnavutköy Üniversitesi’nin kurulması tasarlandı. Demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Mustafa Demirci ve Adnan Demirci’nin ortak kurduğu vakıf, üniversitenin kurulması için aynı sene Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) başvurdu.

YÖK başvuru süreci devam ederken diğer yandan da üniversite binasının inşaatı için düğmeye basıldı. Arnavutköy Bolluca’da ormanlık alanda bulunan ve vakfa ait 6 villanın da olduğu 8 bin 500 metrekarelik alanda yeni binalar yapıldı. Zeminin iki kat altına inilerek derslikler yapıldı. 4 ayrı blokun inşaatı ise aralıksız devam etti. 8 katlı blokların bir kısmının kaba inşaatı büyük ölçüde bitti. Belediyenin hazırladığı tutanağa göre 4 bloktan ikisinde inşaatın gerçekleşme oranı yüzde 60’li seviyelere ulaştı. 

İstanbul da vakıf üniversitesinin inşaatı durduruldu!

Başvuru reddedildi 

Mahkeme tarafından alınan bilirkişi raporlarında su havzasında kaldığı yer alan kampüs inşaatı tüm hızıyla sürerken iki önemli sorun ortaya çıktı. Demirci kardeşler, yaşadıkları anlaşmazlık nedeni ile yollarını ayırdı ortaklıkları biti. İkinci önemli sorun ise YÖK’ten gelen cevap oldu. YÖK, Demirci Eğitim Vakfı’nın, üniversite kurma başvurusunu 24 Ağustos 2017’de karara bağladı. Kurul, yerinde yapılan inceleme sonrası, İstanbul Arnavutköy Üniversitesi’nin kuruluş başvurusunu reddetti. Kurul, vakfın dosyasını da iade etti.

İki dava açıldı

YÖK’ten gelen olumsuz karar, inşaat onayı veren ilgili belediyelere iletmedi. Kampüs binalarının inşaatı sürerken bu kez imar planlarına yönelik iki ayrı dava açıldı. Anılan davalardan birini, dönemin İBB Meclis Üyeleri Özgür Aydın ile Hakkı Sağlam, diğerini ise vakfın iki kurucu ortağından biri olan Adnan Demirci tarafından açıldı.

İlk açılan davada İstanbul 8. İdare Mahkemesi, Nazım İmar Planı’nın iptali hakkında karar verdi. Kararda, üniversite kampüsünün su toplama havzası içinde kaldığı ifade edildi. “Kamu yararına uygunluk yok” denilen kararın devamında “Eğitim kampüsleri tesis alanı fonksiyon kararının şehircilik ilkeleri ve planlama teknikleri yönünde uygun olmadığı…” ifadeleri yer aldı. Anılan kararı istinaf mahkemesi tarafından da onandı. 

Ruhsat iptal edildi 

Nazım İmar Planı’nın iptali sonrası bu kez Uygulama İmar Planı’nın iptali gündem oldu. Vakfın kurucularından Adnan Demirci, İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, plana göre hazırlanan ruhsatın da iptalini talep etti. Mahkeme ilk olarak ruhsatı iptal etti. Yargılama sonunda mahkeme, Uygulama İmar Planı’nı da iptal etti. Arnavutköy Belediyesi ve Demirci Eğitim Vakfı’na karşı açılan davada verilen kararı, istinaf mahkemesi de onadı. İstinaf onamasına yönelik yapılan itiraza yönelik Danıştay süreci de sürüyor. 

İstanbul da vakıf üniversitesinin inşaatı durduruldu!

Kaçak tünel bulundu 

Mahkemenin ruhsat iptali ile beraber kampüs inşaatına mühür vuruldu. Kampüs alanında bulunan ve 2009’da inşa edilen 6 villanın tadilat ruhsatı ile inşa edilen yeni binaların yanı sıra İBB ekipleri önceki gün de kampüs alanında kaçak bir tünelin inşa edildiğini tutanak tuttu. 10-12 metre uzunluğundaki tünelin, kamuya ait sokağın altında geçtiği saptandı. 

Kardeşler davalık oldu 

Kampüs inşaatı mühürlenen vakfın kurucusu olan Demirci kardeşler bir süre önce aralarındaki anlaşmazlık ile gündem olmuştu. Adnan Demirci, ağabeyi Mustafa Demirci’nin fabrika içinde kendisine silahlı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusu yaptı. Ağabey Demirci hakkında açılan ceza davası sürüyor. İflas idaresinin, Ağabey Mustafa Demirci hakkında, kardeşi ile ortak oldukları şirketin içini boşaltarak iflas ettirdiği gerekçesiyle, suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi.

Çorum'da inşa edilen yeni üniversite binası depreme dayanıksız çıktı!