İstanbul'daki kaçak yapıların yıkımı mecliste!

İstanbul'daki kaçak yapıların yıkımı mecliste! İstanbul'daki kaçak yapıların yıkımı mecliste!

İstanbul'daki kaçak yapıların tespitine ve yıkımına ilişkin meclis gündemine taşındı. CHP'li Tekin konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul'daki kaçak yapıların tespitine ve yıkımına ilişkin soru önergesi hazırladı. Tekin, sorusunun Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Tekin, ''Bakanlığınız bünyesinde yapılan bir çalışma sonucunda Google haritalarından İstanbul'da 4 milyon kaçak yapının tespit edildiği, kaçak yapı sahiplerine tebligat gönderileceği ve şayet düzeltme yapılmazsa yıkım açlışmalarının başlayacağı ifade edilmiştir'' diye konuştu. 

CHP  İzmir  Milletvekili Murat Bakan'ın soruları:
1- Bakanlığınız kaçak yapıları Google haritalarında mı tespit etmiştir, şayet durum butsa, Bakanlığınızın elinde hava fotoğrafları, ilgili planlar ve düzenlemeler bulunmakta mıdır?
2- Yapılan çalışmada tam olarak kaçak yapı tespit edilmiştir? 4 milyon kaçak yapıya yönelik tebligatların ne zaman gönderilmesi planlanmaktadır?
3- Bahsi geçen 4 milyon kaçak yapının yıkımı için Bakanlığınız bünyesinde yapılan bir zaman planlaması bulunmakta mıdır, 4 milyon kaçak yapının aynı anda yıkımı imkansız olduğuna göre yıkım işlemlerine hangi ölçütlerle başlanacaktır, ortaya çıkacak olan hafriyat nereye taşınacaktır, bu kaçak yapılarda yaşanan insanlar nereye taşınacaktır ve bütün bu işler için gereken bütçe hangi ödenekten karşılanacaktır?
4- Ayrıcalıklı imar ayrıcalıklı imar hakları ile şehri geri döndürülemez şeklinde tahrip eden yapılara ilişkin Bakanlığınız bünyesinde yapılan bir çalışma bulunmakta mıdır?