İstanbul'daki metro yatırımları hızlanacak!

İstanbul'daki metro yatırımları hızlanacak! İstanbul'daki metro yatırımları hızlanacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi birimlerinin yaptığı “Raylı Sistem” çalıştayından metro yatırımlarını hızlandırma ve yerli teknolojilere ağırlık verme kararı çıktı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistem Daire Başkanlığı, çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenlerin katılımıyla “Raylı Sistem” çalıştayı gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren İBB Ulaşım ve Çevreden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, raylı sistemin önemine değinerek, “Ulaşım politikalarımızı oluştururken raylı sistem bizim birinci önceliğimizdir. Raylı sistemler İstanbul’un ulaşım ve erişim sorunlarının çözümünde olmazsa olmazımızdır” dedi.

 

İbrahim Orhan Demir, son yıllarda otomobil sayısının artmasıyla trafik gittikçe içinden çıkılmaz bir hale geldiğini söyledi. Demir, “İstanbul için raylı sistemlerin çözüm olduğu konusunda geniş bir uzlaşmanın oluşacağını ve ulaşımın karayoluyla çözülemeyeceğini çok iyi görüyoruz. Umarım buradan çıkan sonuçlar bize ışık tutar ve biz çalışmalarımızı bu kapsamda ilerletiriz” diye konuştu.

Üç oturumdan meydana gelen çalıştayın “İşletilen, yapımı devam eden, planlanan raylı sistemler” konulu birinci oturumunu İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek, “Raylı sistemlerdeki teknolojik gelişmeler” konulu ikinci oturumunu da İTÜ Elektrik ve Elektronik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez yönetti.

METROLAR HIZLANACAK, YERLİ TEKNOLOJİ DESTEKNELECEK

“Sanayi İşbirliği Projesi (SİP) ile araç temini” ile “Yerli sinyalizasyon projesi” konularının da konuşulduğu toplantıdan şu önemli kararlar çıktı:
-Yapımlarına yeniden başlanacak olan ve finansal sebeplerden dolayı uzun süredir duran hatlar için öncelik belirlenecek.
-Yeni planlanan hatlar bütüncül ulaşım planlaması yaklaşımıyla ve üst ölçekli güncel planlar kapsamında değerlendirilecek.
-Yerli demiryolu teknolojisi gelişimine öncelik verilecek.

 

İstanbul’da yeni metro hattı için 175 milyon avroluk kredi!

Kadıköy-Ataşehir-Sultanbeyli metro hattı için düğmeye basıldı!