İstanbul'daki raylı sistem projelerine 5 milyar liralık bütçe ayrıldı!

İstanbul'daki raylı sistem projelerine 5 milyar liralık bütçe ayrıldı!

2021 yılı Yatırım Programı'na göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının kent içi ulaşım projeleri bütçesinden en fazla payı mega kent İstanbul alırken söz konusu ödeneğin 3 milyar 45 milyon lirası İstanbul Yeni Havalimanı Raylı Sistem Bağlantıları Projesi içinkullanılacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının kent içi ulaşım için ayırdığı kaynaktan en fazla payı, 5 milyar TL ile mega kent İstanbul'daki projeler aldı.

Anadolu Ajansı muhabirinin 2021 yılı Yatırım Programı'ndan yaptığı derlemeye göre, Bakanlık devam eden kent içi ulaşım projelerine 8 milyar 465 milyon TL bütçe ayırdı.

İstanbul 5 milyar TL ile söz konusu yatırımlarda en fazla bütçeyi alan kent olurken, ödeneğin 3 milyar 45 milyon TL'si İstanbul Yeni Havalimanı Raylı Sistem Bağlantıları Projesi'nde kullanılacak.

Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı projesi  için 1 milyar 508 milyon TL, Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı projesi için de 680 milyon 130 bin TL tahsis edildi. Mühendislik-müşavirlik hizmetleri için 66 milyon 676 bin TL ayrılması öngörülen projeye, metro aracı alımı için 790 milyon TL harcanacak. Bu alım için belirlenen tutarın da 670 milyon TL'si dış kredi ile sağlanmış olacak.

Mega kent İstanbul'daki bir diğer büyük proje, 845 milyon 95 bin TL'lik bütçe ayrılan Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı oldu.

Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı projesine 785 milyon 473 bin TL, Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı bağlantıları için de 331 milyon 516 bin TL'lik kaynak ayrıldı.

İstanbul daki raylı sistem projelerine 5 milyar liralık bütçe ayrıldı!

- Konya'ya 1,4 milyar liralık kaynak

Kent içi ulaşım projelerinde mega kent İstanbul'un ardından en fazla kaynak tahsis edilen şehir Konya oldu. Konya Raylı Sistem Hatları Projesi için 1 milyar 370 milyon TL'lik bütçe belirlenirken, bunun 1 milyar 110 milyon TL'si için dış kredi kullanılacak.

Kocaeli'de hayata geçirilen Gebze-OSB-Danca Sahil Raylı Sistem Hattı Projesinin bu yıl yatırım tutarı da 1 milyar 28 milyon TL şeklinde hesaplandı. Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı Projesine de 79 milyon 243 bin TL tahsis edildi.

Bursa Emek Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı Projesinin yatırım tutarı 352 milyon 530 bin lira olarak belirlendi.

Ankara metroları tamamlama projesine 493 milyon 395 bin TL ayrılırken, bu projenin gelecek sene tamamlanması hedefleniyor.

Kayseri'deki Anafartalar - YHT Tramvay Hattı Projesine de 134 milyon 282 bin TL ayrıldı.

 

İstanbul'daki raylı sistem projeleri 10 soruda tüm detaylarıyla!