08 / 08 / 2022

İstanbul'un hafriyat toprağı "altın"a dönüştürülüyor!

İstanbul'un hafriyat toprağı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki Ağaç AŞ, Alibeyköy ve Kurtköy'de kurulan tesislerde, son bir yılda 355 bin metreküp hafriyat toprağını geri dönüştürüp park, bahçe ve rekreasyon alanlarında kullanılır hale getirildi. Belediyeden alınan bilgiye göre, Ağaç AŞ, hafriyat toprağının döküm alanlarına gönderilerek heba edilmesini engellemek amacıyla biri Anadolu, diğeri Avrupa yakasında olmak üzere 2006 yılında iki tesis kuruldu. Alibeyköy ve Kurtköy bitkisel toprak üretim tesislerinde yıllardır hafriyat toprağının geri dönüşüm işlemi gerçekleştiriliyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre tesislerdeki işlem için öncelikle kent genelinde kazı yapılan inşaat alanları kontrol edilerek fiziksel olarak uygun görülen hafriyattan numune alınıyor. Bu numuneler, Ağaç AŞ'ye ait laboratuvarlarda inceleniyor. Analiz sonuçlarında uygun görülen hafriyat toprakları geri dönüşüm için alınıyor. Gerekli karışımlarla üretimde kullanılmasına karar verilen hafriyat toprağı, işlenmek üzere Alibeyköy ve Kurtköy'deki tesislere gönderiliyor. 

6,5 milyon liralık katkı

İstanbul un hafriyat toprağı "altın"a dönüştürülüyor!

Belediye, bu tesislere getirilen toprak için hafriyatın çıktığı inşaat sahibinden kamyon başına sadece 20 lira bedel alıyor. Buralarda toprağın niteliğine göre mil, torf, gübre ve kompost gibi malzemelerle karışım yapılıyor. 1 metreküp hafriyat toprağından 0,9 metreküp bitkisel toprak geri dönüşüme kazandırılıyor. Tesislerin günlük hafriyat toprağı işleme kapasitesi 3 bin 200 metreküp olarak belirlendi.

Yıllar içinde aşamalı olarak kapasitesi artırılan bu tesislerde son bir senede 355 bin metreküp hafriyat toprağı geri dönüştürüldü. Bu toprağa gerekli karışımlar yapılarak 532 bin metreküp bitkisel toprak elde edildi. Bununla bir yılda ekonomiye 6,5 milyon lira katkı sağlandı.

Yeni tesisin Habipler'de kurulması hedefleniyor

Sistem çevreye ve ekonomiye katkı sağladığı kadar inşaat firmalarının da işine yarıyor. Firmalar, hafriyat toprağını ruhsatlı döküm sahalarına götürmek zorunda. Her döküm için kamyon başı ücret alınıyor. Firmalar, hafriyat topraklarını Ağaç AŞ'ye ait tesislere götürerek zamandan, yakıttan ve harcamadan tasarruf ediyor. Ayrıca hafriyat toprağı değerlendirildiği için yeni hafriyat döküm sahası açılmasının önüne geçiliyor.

Bundan hareket eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha fazla hafriyat atığının geri dönüştürülmesi ve ekonomiye katkının artırılması için yeni tesis kurmayı planlıyor. Belediyenin, Sultangazi Habipler'deki tesisin yapımına 2019'da başlamayı amaçlıyor.

 "Tarım ve orman toprağı korunuyor"

Alibeyköy Bitkisel Toprak Üretim Tesisi Harç Şefi Ersoy Bayrak yaptığı açıklamada, hafriyat toprağının elden geçirilerek, niteliği ve kalitesinin yükseltildiğini dile getirdi. Dönüştürülen toprağın; park, bahçe, yeşil alanlarda değerlendirildiğini dile getiren Ersoy, "Eğer böyle bir geri dönüşüm sistemi olmasaydı park, bahçe ve rekreasyon alanları için gerekli toprak, tarım ve orman arazilerinden karşılanacaktı. Bunun da maliyeti çok daha yüksek olurdu." dedi.