İstanbul'un kentsel dönüşümü mercek altında!

İstanbul'un kentsel dönüşümü mercek altında! İstanbul'un kentsel dönüşümü mercek altında!

Coğrafi konumu ve mimari tarihiyle dikkat çeken İstanbul'da mahalle kültürünün yok olma tehlikesi kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle Anadolu yakasında kentsel dönüşüm süreci başladı.Coğrafi konumu ve mimari tarihiyle dünyanın en güzel şehirleri arasında yerini alan İstanbul'da çarpık kentleşme ve yeşil alanların yok olması riski bulunuyor. Mahalle kültürünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul'da kentsel dönüşüm hız kazandı.

Anadolu yakası dönüşüyor

Euronews'tan Hayalsu Altınordu'nun haberine göre, İstanbul'da 1960’lı yıllarda imar izniyle birlikte hızla artan apartmanlaşma özellikle  Anadolu yakasında yerini kentsel dönüşüme bıraktı. Dev konut projeleriyle birlikte yerel mahalle kimlikleri meydana geldi ve sanayi ekonomisiyle İstanbul küresel bir oyuncu haline geldi.

 

Tüketicilere hitap eden projeler

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında tüketicilerin yaşam tarzlarına hitap eden, altlarında alışveriş merkezleri ve sosyal imkanları olan projeler öne çıktı. İstanbul'da yaşanan hızlı dönüşüm, piyasadaki müşteriler için geniş ve bağımsız projeler sunuyor.

Mahalle kimlikleri risk altında mı?

21. yüzyıl şehirlerini tasarlamak için yeni tasarım araçlarının geliştirilmesi ve bunlarla kamu alanlarının tasarım seçeneklerinin ortaya konularak tartışılması gerektiğini söyleyen mimar Alexis Şanal, İstanbul’un ekolojik yönünü sürdürerek paylaşılan deneyimleri arttırmaya yoğunlaşıyor. Şanal, İstanbul’da pek çok boş alanın yeşillendirilmiş mahalle parklarına dönüştürülebileceğini vurguluyor.

STK’lar ve aktivistlerle 101 başlık altında toplanan proje, vatandaşların fikirleriyle şehir tasarımına katkısını göz önüne alıp şehirlerin yeniden cazibe merkezi olması için yol gösteriyor. Mimar Şanal, örnek aldığı Melbourne, Seul ve Berlin’in kültür-sanat, kütüphaneler ve eğlence merkezlerine yatırım yaparak sivil mimariye öncülük ettiğini belirtiyor.