İşte Ekrem İmamoğlu’nun 100 günlük karnesi!

İşte Ekrem İmamoğlu’nun 100 günlük karnesi! İşte Ekrem İmamoğlu’nun 100 günlük karnesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevdeki ilk 100 gününü tamamladı. İşte İmamoğlu’nun 100 günlük karnesi...


 

YSK'nin 31 Mart İstanbul seçimini iptal etmesi sebebiyle 3 ay arayla iki kez İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimleri sonrasında 806 bin farkla oturduğu başkanlık makamında 100 günü geride bıraktı. Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, 27 Haziran günü ikinci kez mazbatasını alarak görevine başlayan İmamoğlu, 100 gün içinde birçok dikkat çeken icraata imza attı.

MALİ TABLOYU ORTAYA KOYDU

Seçildikten sonra başkanlık yaptığı ilk İBB Meclis toplantısında büyükşehirin mali durumunu da ortaya çıkardı. İmamoğlu göreve geldiğinde İBB'nin kasasında sadece 7 milyon lira para olduğunu ve kendisine 5,8 milyar lira vadesi geçmiş, ödenmemiş borç bırakıldığını açıkladı. İmamoğlu, Temmuz'da kullanılacak olan maliye katkı payının da İBB'ye, ülke tarihinde ilk defa kendileri yönetime gelmeden önce ödendiğini ve temmuzda kullanılması gereken 980 milyon TL'nin bir hafta içinde bitirildiğini kaydetti. İmamoğlu, gider bütçesinin 1,7 milyar liralık yedek ödeneğinin tamamının da ilk 6 ayda tüketildiğini tespit ettiklerini belirtti.

ALACAKLI MÜTEAHHİTLERİN PARALARI ÖDENDİ


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, nakit akışı için kredi alıp, eski borçların kapatılması için de borç alma yetkisi istedi. İBB Meclisi'nden İmamoğlu'na 1 milyar 525 milyon TL'lik borç alma yetkisi verildi. 1 milyar 525 milyon TL'lik borç, alacaklı müteahhitler ile belediye şirketlerinin sigorta ve vergi borçlarını kapatmak için kullanıldı. Kredi kullanımıyla birlikte İBB'nin yaklaşık 10 milyar lira olan finansman açığı 7.6 milyar TL'ye kadar düştü. 2019 yılı için 23 milyar 800 milyon olarak gider bütçesinin de 22 milyar liraya düşeceği tahmin ediliyor.

DURDURULAN METRO HATLARINDA ÇALIŞMA BAŞLADI

İstanbul'da yaklaşık 1.5 yıldır duran 8 metro projesi için incelemeler başlatıldı. Müteahhitlerin alacaklarının ödenmesinin ardından durdurulan hatlardan biri olan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı'ndaki yapım işleri de yeniden başladı.

OTOGAR İBB YÖNETİMİNE GEÇTİ

Senelerdir tartışma konusu olan Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'nı 25 yıldır işleten Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği'nin sözleşmesi 5 Mayıs 2019 günü dolmuştu. Ekrem İmamoğlu'nun göreve gelmesinin ardından otogarın önce otoparkı daha sonra da otogar yönetiminin tamamı İBB tarafından devralındı. 9 Eylül tarihinde otogarın yönetimi tamamen İBB'ye geçtikten sonra da güvenlik ve hijyen açısından risk yaratan metruk durumdaki alt katları yıkıldı.

DEPREM TOPLANMA ALANLARI

İstanbul'daki 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyük kısmı imara açılan deprem toplanma alanlarının yerine İstanbul'un merkezi ilçeleri başta olmak üzere 859 yeni deprem toplanma alanları tespit ettiklerini söyledi. Topkapı'daki İETT Garajı'nın bu alanlardan biri olacağı açıklandı.

KREŞLERİN TEMELİ ATILDI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, seçim vaatleri arasında yer alan  “150 kreş” sözünü hayata geçirmek için ilk adım atıldı. “Yuvam İstanbul” projesi kapsamında Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Sultangazi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri ve Beylikdüzü'nde 11 kreşin de temeli atıldı.

GAR İHALESİ

TCDD'nin tarihi Haydarpaşa Garı'nın ve Sirkeci Garı'nın atıl durumda olan yaklaşık 29 bin metrekarelik depo sahaları bölgesini “kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere” kiralamak için açtığı ihaleye tüm itirazlara rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi  kamu adına katıldı. İBB’nin iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş konsorsiyumunun teklif sunduğu ihale önümüzdeki dönemde sonuçlanacak.

BELEDİYELERLE ORTAK MASALAR

Başkan Ekrem İmamoğlu, İstanbul'daki 39 ilçe belediyesi ile sorunların çözümü için ortak masa kurma kararını da hayata geçirdi. Parti ayrımı yapmadan tek tek ilçeleri ziyaret eden Ekrem İmamoğlu, bölge bölge toplam 10 ortak masa kurularak çalışmaların yürütüleceğini belirtti.

Ekrem İmamoğlu: Depremle yüzleşmek zorundayız!

Ekrem İmamoğlu’ndan Haydarpaşa Garı açıklaması!

Haydarpaşa Garı ihalesi yapıldı!