İstikrar ahşap sektörünü yüzde 150 büyüttü

İstikrar ahşap sektörünü yüzde 150 büyüttüTÜRKİYE sıkıntılı dönemi atlattıktan sonra hemen her sektörde büyümeye başladı. İnşaat sektörünün lüks gereksinimleri arasında yer alan ahşap sektörü de gelişmeden payını aldı.
Konut projelerinin artması ahşap talebini de patlattı. Hem toplu projelerde hem de tek tek yapılan evlerde artık ahşap daha çok kullanılmaya başlandı. Bu nedenle de emprenye kereste sektörü üç yılda yüzde 150 büyüdü. Genellikle ahşabın betona göre dayanıksız olduğu gibi yanlış bir imajın olması ise bu büyümenin daha fazla olmasının önüne geçti. Ahşabın dayanıklılık süresi emprenye tekniğinin bulunmasından sonra ise ortalama olarak 30-40 yıla kadar çıktı.


TÜRKİYE'NİN önde gelen emprenye üreticilerinden olan Ramtaş'ın Satış ve Pazarlama Koordinatörü Alpaslan Tiryaki emprenye ahşab sektörünün son yıllarda önemli oranda geliştiğini belirterek `Konut projelerinde ya da evlerin iç-dış alanlarında emprenye ahşap kullanımı oldukça arttı. Müşteri sağlıklı ve estetik olduğu için tercih etmeye başladı. Bu nedenle de sektör 2007'de yüzde 50 büyüdü dedi. Ahşap sektörünün 2.8 milyar YTL'lik pazara ulaştığını söyleyen Tiryaki `Türkiye'de 7 milyon metreküp ağaç tüketiliyor. 2 milyon metrekübü ise ithal ediliyor' dedi. Tiryaki, Ramtaş'ın artan talebi karşılam için yeni yatırımlar yaptığını söyledi.


Bir kütük evin m2'si 650 YTL


TÜRKİYE'DE kütük evlere olan ilginin giderek arttığını söyleyen Ramtaş Satış Temsilcisi Yusuf Saygılı da `Kütük evlerin metrekare fiyatı 650 ile 1.2 bin YTL arasında değişiyor. Ayrıca odaların zeminini ya da duvarını ağaçla kaplamak isteyenler oluyor. Onların fiyatı da metrekare olarak 27-30 YTL civarında. İşçilikle birlikte metrekare fiyatı ise 40-50 YTL arasına çıkıyor' dedi. Emprenye sektörünün gelişmeye çok açık olduğunu söyleyen Saygılı `Ekonomi geliştikçe işler artıyor. Sektöre yatırım artıyor. Bir emprenye tesisi kurmak için de yaklaşık 100 bin YTL'lik yatırım gerekiyor' dedi.


(Star)