İzmir Buca’da imar fırsatçıları seferberliği!

İzmir Buca’da imar fırsatçıları seferberliği! İzmir Buca’da imar fırsatçıları seferberliği!

İzmir Kaynaklar’daki arazi talanına Buca Belediyesi’nden geçit yok. Süresi dolan İmar Barışı üzerinden kırsal bölgelerinde kaçak yapılara karşı  gece gündüz çalışan Buca Belediyesi zabıta ekipleri, fırsatçılara göz açtırılmıyor.

Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri imar affı fırsatçılarına göz açtırmıyor. Buca Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde milyonlarca kaçak yapının yasallaşmasına imkan veren ve İmar Barışı olarak bilinin “Yapı Kayıt Belgesi” çalışmasının süresinin dolmasına rağmen, uygulamadan faydalanabilmek için hazine arazilerinde kaçak inşaat yapmaya girişenler, zabıta ekiplerince sıkı bir takibe alındı. 

HAKSIZ MÜLKİYETE GEÇİT YOK 

Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar kapsamında,  Kaynaklar bölgesinde yer alan orman ve hazine arazileri üzerindeki yeşil varlığını yok ederek kaçak yapılaşma faaliyeti içerisine girenlere göz açtırılmıyor.  Yaklaşık 2 aylık süre zarfında gece gündüz demeden yaptıkları denetimlerde , 30’un üzerinde kaçak inşaat çalışmalarına müdahale edildi. Haksız mülk edinmek amacıyla İmar Barışı uygulamasını kullanmaya çalışanlara göz açtırmayan zabıta ekipleri uyarılara rağmen devam eden inşaatlarda yıkım işlemi gerçekleştirdi. 

Gökyüzünde ve sahada yapılan tespit çalışmalarıyla zabıta ekipleri, Buca Kaynaklar’ın ardından önümüzdeki günlerde Doğancılar, Kırıklar, Karacaağaç ve Belenbaşı bölgelerinde de yasal işlemleri yapılan alanlarda yıkım ve tespit işlemlerini hızlandıracak.

 

RANTA, YEŞİLİN KATLİNE İZİN VERMEYECEĞİZ 


Buca’daki arazi talanı hakkında değerlendirmeler yapan Buca Belediye Başkanı Av.Erhan Kılıç,  amaçlarının vatandaşla karşı karşıya gelmek değil, haklarını korumak olduğunu belirterek mağduriyet yaşanmaması için belediyeyle iletişim çağrısı yaptı.

Kaçak yapılarla mücadelenin devam edeceğini dile getiren Başkan Kılıç, ”Kaynaklar başta olmak üzere kırsal bölgelerimiz sadece Buca’nın değil İzmir'in de akciğerleri konumundadır.  İmar Barışı’nın süresinin dolmasına rağmen kırsal bölgelerimizde ciddi anlamda bir arazi talanı yapılıyor.  Bazı fırsatçılar, vatandaşın hakkına girerek hala burada bina yapıyor ve imar affından faydalanmaya çalışıyor.   Göreve gelmeden önce söylediğimiz gibi; rant için değil halk için hizmet edeceğiz. Rantın küçüğü büyüğü olmaz. Burada herkes bir şey yapmaya kalkarsa, orman kalmaz. Bunun önünü alamayız. Kimsenin haksız kazanç sağlamasına, yeşil alanları katletmesine, hemşerilerimizin hakkını gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Elimizden ne geliyorsa, onu yapacağız. Geleceğimizin yıkılmaması için, yeşil bir  Buca için, tüm hemşehrilerimizi kaçak yapılaşmaya karşı duyarlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

 

Dikkat! İmar barışı başvuruları için son ay!