İzmir Büyükşehir 17.2 milyon lirayı zimmetine geçirdi!

İzmir Büyükşehir 17.2 milyon lirayı zimmetine geçirdi! İzmir Büyükşehir 17.2 milyon lirayı zimmetine geçirdi!

Sayıştay İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından taşıt alt geçit yapımının iki ayrı iş gibi ihale edilmesiyle ilgili 17 milyon 283 bin lira zimmet çıkardı. Paranın ödenmesi için ihalede imzası bulunan çalışanlara paylaştırıldı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında Mustafa Kemal Sahil Bulvarında trafiği rahatlatmak için karayolu taşıt alt geçidinin yapımına başladı. 2017 yılında tamamlanan alt geçidin üstü de 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı oldu. Açılışını ise yerel seçimler öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

Sayıştay, 31 Mart 2015'te  İzmir  Büyükşehir Belediyesi tarafından 36 milyon 475 bin TL bedelle Yapı STS İnşaat-KMB Metro İnşaat İş Ortaklığı (Alt Yüklenicisi Barankaya İnşaat) firmalarına ihalesi yapılan "Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Taşıt Altgeçit Yapılması İşi" ile 30 Haziran 2016'da tarihinde Yapı STS İnşaat- Önsöz Turizm ve Müşavirlik A.Ş İş Ortaklığı (Alt Yüklenicisi Barankaya İnşaat) şirketlerine 43 milyon 694 milyon TL bedelle ihale edilen Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Küçükyalı ile Karataş Arası Muhtelif Altyapı ve Sanat Yapıları Yapılması İşi ihalelerinde incelelemelerde bulundu.

İncelemede ilk işin başka bir isim adı altında, farklı bir iş olarak gösterilerek tekrar ihale edilmiş olması ve ilk iş bitmemiş olmasına rağmen yüksek fiyatlar tespit edildiğinin iddia edilmesi üzerine çalışmalar başlatıldı. Detaylı inceleme sonucunda Sayıştay, 17. 2 milyon liralık kamu zararına hükmetti.

İhalelerde, 'harcama yetkilisi, diğer sorumlu ve gerçekleştirme görevlisi' sıfatlarıyla imzaları bulunan başta Genel Sekreter Dr. Buğra Gökçe, eski Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, Fen İşleri Daire Başkanı Murat Varlıorpak, Yol Altyapı Şube Müdürü Mehmet Ergenekon (şimdi Raylı Sistemler Daire Başkanı) Yol Üstyapı Şube Müdürü Fırat Gürkan Koçyiğit' olmak üzere çok sayıda mühendis ve tekniker savunmada bulundu. 

PAYINIZA DÜŞENİ ÖDEYİN

Bürokratların yaptığı savunma, Sayıştay tarafından kabul görmedi. Sayıştay 6. Dairesi, tüm belge ve evraklar üzerinden yaptığı inceleme sonrasında toplam 17 milyon 283 bin TL'lik zararı imzaları olan arasında yetki ve imza sayısına göre paylaştırdı. İsmi geçen belediye bürokratlarına karar Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından tebliğ edildi.

Raporda adı geçen bürokratlar karara itiraz edip, Bürokratlar lehine bir sonuç çıkmazsa bu sefer zararın tahsili yoluna gidecek. Büyükşehir belediyesi, raporda adı geçen kişilere 'Payınıza düşen borcu ödeyin' yazısı gönderecek. Eğer öngörülen sürede bu borçlar ödenmezse bu sefer dosya hukuk işlerine gidecek. Hukuk işleri de borcunu ödemeyen çalışanlar için icra takibi başlatılacak.