İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dönüşüm projeleri tanıtıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dönüşüm projeleri tanıtıldı! İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dönüşüm projeleri tanıtıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projeleri, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıyla tanıtıldı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projeleri, inşaat sektörünün önde gelen isimlerine tanıtıldı.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda Uzundere, Ege Mahallesi, Gaziemir Aktepe-Emrez, Bayraklı, Örnekköy, Ballıkuyu ve Güzeltepe’de gerçekleştirilen çalışmalar anlatıldı. 
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, 21 Aralık'ta çıkılacak Uzundere 2. Etap ve Ege Mahallesi 1. Etap ihalelerinden önce gerçekleştirilen toplantıda açıklamalar yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inşaat sektörünün öncü isimlerine ihalelere "birleşerek katılma" çağrısı yaptı. Başkan Kocaoğlu, “İnşaat sektöründe oyuncu olan, bu sektörden ekmeğini kazanan arkadaşlarımın aktif olmalarını öneririm. Biz ada ada ihaleye çıkıyoruz. Buradaki amaç, çok sayıda müttehittin ihaleye girmesi. Bölünebilecek kadar küçük adalara bölüyor, öyle ihaleye çıkıyoruz. Siz de birleşin ve riski de, kazancı da paylaşın" diye konuştu.

 

Kentsel dönüşümde kooperatiflerin de büyük portföyü bulunduğunu belirten Başkan Aziz Kocaoğlu'nun çağrısı üzerine söz alan Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan, “Biz İzmir’in en zor yerlerinde, en zor projeleri gerçekleştirdik. İzmirli müttehitler bu işi örgütlenerek yapmak istiyorsa biz her zaman buradayız. Ege Koop'la işbirliği yapmak isterlerse, bu görevi üstleniriz. Biz bu iş için hazırız” diye konuştu.

 

Ulvi bir görev

 

Bir belediye başkanının yaptığı işler arasında, vatandaşını sağlıksız yapıdan kurtarmak kadar güzel bir şeyin olmadığın belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim kentsel dönüşümde beklediğimiz tek şey var; hemşehrilerimizi sağlıksız, depreme dayanıksız yapılardan çıkartıp sağlıklı konutlara götürmek, ortamını ve kenti güzelleştirmek..  Başka hiç bir beklentimiz, başka hiç bir kazancımız yoktur. Bundan ulvi bir görev olamaz. O yüzden yaptığımız projelerde ne kalıyorsa, orada yaşayan insanlarımıza veriyoruz. Biz bu model için uzun süre çalıştık. İstanbul’daki, Ankara’daki örnekleri inceledik. Vatandaşla yükleniciyi karşı karşıya getirdiğimizde işin çözülemediğini gördük. Ve kendi düşünce yapımıza göre, kendi hazinemize göre, İzmir dokusuna uygun bir model oluşturduk. Bu modelde şimdilik 7 bölge var. Burada esas olan,  yüzde 100 uzlaşma ile tapuların belediyeye alınması. Vatandaşın belediye ile muhatap olması. Belediyenin onun hakkını koruması..  İhaleye belediyenin çıkması ve yüklenicinin de sadece belediye ile muhatap olması.”

 

Bu projelerin geleceği var

 


İzmir’in 2050 yılında nüfusunun 8 milyona yaklaşacağını ve bu nüfusa sağlıklı konut üretilmesi gerektiğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’in topografyasına da dikkat çekerek kentsel dönüşüm alanlarının bu iş için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir kent merkezinde bu nüfusa konut üretilecek, dönüşüm alanlarının dışında başka arazi yok. İzmir’de toprak sıkıntısı var. Dönüşüm bölgeleri şu anda daha düşük değerde. Buraya girecek arkadaşların uzun dönemli düşünmesi gerekir. Birinci etaplar bittiğinde, ikinci etaptan itibaren mutlaka konutlar değerini bulacak. Yerin yaşanabilir olması ve değerin artmasıyla yüklenicinin kazancı da giderek artacak. Bugün Alsancak, Karşıyaka, Bornova, Güzelyalı ve Yeşilyurt gibi sıkışık alanlarda oturan arkadaşlar, sosyal alanı yüksek bu yerlere taşınacak; bu da kısa zamanda gerçekleşecek. O yüzden inşaat sektöründe oyuncu olan, bu sektörden ekmeğini kazanan arkadaşlarımın kentsel dönüşüm projelerimizde aktif olmalarını öneririm.” 

 

Uzundere, Ege Mahallesi ve Örnekköy

 


Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, 21 Aralık'ta Uzundere 2. Etap ile Ege Mahallesi 1. Etap yapım ihalelerine çıkacak. 

Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ikinci etabı için, 2 imar adasında 67.353.10 metrekare inşaat alanlı 12 blokta, 422 konut ve 40 iş yeri olmak üzere toplam 462 bağımsız birim yer alıyor. 

Ege Mahallesi'nde ise 1. Etap ihale kapsamında firmalar, toplam 9 bin 319 metrekare alandaki adada ticaret, ofis, konut bloğu ile 2 adet konut B bloğu için teklif sunacak. Bölgede 572 yapıda toplam olarak 809 birim dönüştürülecek. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tıpkı Uzundere'de ve Ege Mahallesi’nde olduğu gibi, Karşıyaka Örnekköy Mahallesi’nde de hak sahipleriyle anlaşma sağladı ve “Anahtar Teslimi İnşaat Yapım İhalesi” için Meclis'ten yetki aldı. Toplam 18 hektarlık alanın dönüşümünün ilk ayağı için bölgedeki uzlaşmalar da tamamlandı. 2 sene gibi kısa bir süre içinde alan genelinde yüzde 93 oranında uzlaşma sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kısa süre içinde duyurulması planlanan ihale sürecinin ardından hızlı bir şekilde konutları yaparak hak sahiplerine teslim edecek. Örnekköy proje alanında toplam 3 bin 520 konut ve 338 adet işyeri hayata geçirilecek.

 

 

pus