İzmir Büyükşehir Sign of the City'den iki ödülle döndü!

İzmir Büyükşehir Sign of the City'den iki ödülle döndü!

"Sürdürülebilir Ulaşım" ve "İzmir Tarih" projeleri ile Sign of the City yarışmasında iki ödüle birden sahip olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda yarışmada en çok ödül alan yerel yönetim oldu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 5. kez gerçekleştirilen Sign of the City Awards (SOTCA) yarışmasından iki ödülle döndü.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, 5 dalda düzenlenen yarışmanın En İyi Ulaştırma ve Alt Yapı Hizmetleri kategorisinde,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Sürdürülebilir Ulaşım Projesi", Kültürel Mirası Koruma / Yaşatma kategorisinde de yine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü "İzmir Tarih Projesi" ödül aldı.


İstanbul Hilton Bomonti Hotel'de yapılan törenine katılan İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ödüllerini Sign of City Büyük Jüri EşBaşkanı ve World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan ile Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'ın elinden aldı. Törene katılım gösterenler arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da vardı.

Ödüllü projeler


İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki karbon salımının azaltılması hedefi doğrultusunda en büyük ağırlığı toplu ulaşıma verirken, Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde İzmir'deki raylı sistem hattının uzunluğu 16 kat arttı. 
Büyükşehir Belediyesi'nin 2013 yılından bu yana devam ettiği İzmir Tarih Projesi çerçevesinde de, Kemeraltı-Agora-Kadifekale üçgeni içinde kalan  ve kentin tarih kent merkezi olarak bilinen bölgenin koruma-kullanma dengesi gözetilerek sağlıklaştırılması ve canlandırılması doğrultusunda da çok önemli adımlar atılıyor.