İzmir depremi İstanbul emlak sektörünü hareketlendirdi!

İzmir depremi İstanbul emlak sektörünü hareketlendirdi!

İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında İstanbul'da gayrimenkul sektöründe hareketlilik yaşanmaya başladı. İstanbul'da ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar müstakil konutlara yöneldi.


30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem olası İstanbul depremini yeniden akıllara getirdi. Ntv'de yer alan habere göre uzmanların  İstanbul depremi ile ilgili uyarılarını dikkate alan İstanbullular müstakil ev arayışına girdi. 

İzmir'deki son depremin emlak piyasasında diğer depremlere göre etkisinin daha fazla olduğunu belirten  İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, İstanbul için açıklanan risk haritasında yer alan riskli ilçelerde yeni binalara taleplerin arttığını aktardı. 

Aşa, İstanbul'un biraz daha dışında olan Kilyos, Zekeriyaköy, Demirciköy, Reşadiye, Beykoz, Polenezköy, Şile ve Riva'da da bahçeli müstakil evlerin bulunduğu bölgelerde emlak sektörünün canlandığını söyledi. 

Depreme dayanıklı, az katlı, sağlam zeminli binalara yönelik bir arayış olduğunu belirten Aşa, bazı vatandaşların İstanbul dışında yaşamayı da düşünerek Ege Bölgesi, Ayvalık, Edremit ve Akçay gibi yerlerden de arsa veya ev aradığını dile getirdi. 

Aşa, İstanbul'un merkezi denilen bölgelerinde yeni binalarda kiralık daire fiyatlarının 2+1 için 3 bin TL'yi, satılıkta ise 1 milyon TL'yi bulduğunu söyledi.

İSTANBUL'DA KİRALIK KONUT ARAMASI YÜZDE 34 ARTTI 

Emlak sektöründe son dönemde yaşanan hareketliliği değerlendiren Emlakjet CEO'su Tolga İdikat da, tabloyu şu açıklamaları yaptı:

"Kendi verilerimize bakacak olursak  İzmir  depreminin ardından İstanbul'da yeni konutlara olan talep yüzde 7 oranında artış gösterirken, İzmir'de yüzde 27’lik bir artış gözlemlendi. İstanbul'da daha güvenilir evlerde yaşamak isteyen vatandaşların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş yeni projelerde yer alan konutlara ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz.

İzmir depremi İstanbul emlak sektörünü hareketlendirdi!

Kiralık konut aramalarında son bir haftalık dönemde yüzde 34'lük artış meydana geldi. Ümraniye (yüzde 48) ve Bahçelievler (yüzde 43) yüksek artış oranıyla öne çıktı.

Konut aramalarında ise Çekmeköy, Sarıyer ve Çatalca ilçeleri ön plana çıktı. İstanbul'da yeni bina arayışı, ki biz bunu 0-5 yaş olarak değerlendiriyoruz, bu da yaklaşık yüzde 10 oranında arttı."

MÜSTAKİL EVLER TALEP GÖRÜYOR 

Deprem korkusuyla yaşayan vatandaşların bir kısmının müstakil konutlara yöneldiğini belirten İdikat, "Deprem öncesine göre villa aramaları yüzde 23 artarken, müstakil konut aramaları yüzde 55 artış gözlemlendi. Bu artış ile birlikte müstakil konutlara ilginin arttığını söyleyebiliriz" dedi

KİRALARDA ARTIŞ OLDU MU? 

2020'nin konut arama trendleri bakımından oldukça hareketli bir sene olduğunu söyleyen Tolga İdikat, "Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi ve Türkiye'de üst üste yaşanan depremler gayrimenkul sektöründeki konut arama trendlerini de oldukça etkiledi. İzmir depremi sonrasında kira fiyatlarının arttığı söylemlerini yakından takip ediyoruz. Ancak İstanbul'da bir hafta içinde kira artışı trendi gözlemlemedik" dedi.

"DEPREM SONRASI YAPILMIŞ EV YÜZDE 50 DAHA DEĞERLİ" 

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş ise; sadece İzmir depremi değil, daha önceki İstanbul’da meydana gelen Kasım 2019’daki 5,8'lik depremde de İstanbul'da depreme dayanıklı evlere yönelik bir hareket başladığını söyleyerek şunları söyledi: 


"Pandemi döneminde hızlanan bu hareket, İzmir depremi ile daha da ivmelendi. Şu an özellikle deprem sonra yapılaşmış Başakşehir, Bahçeşehir ilçelerinde pandemi öncesine göre satılık fiyatlarda yüzde 80 artış var. Yine kiralık fiyatlarda da benzer eğilim görüyoruz. Keza yenilenen Bağdat Caddesi ve Tuzla'da yeni yapılan kısımlarda da insanlar kiralık da olsa ev satın almak istiyorlar. Ancak buralarda satılık ev kalmadı diyebiliriz. Satılık ev kalmadığı için de müstakil evler veya lokasyondan bağımsız sıfır binalar şu an ciddi talep görüyor. Deprem sonrası yapılmış ev, öncesinde yapılanlara göre yüzde 50 daha değerli" dedi.

İstanbul depremine önlem: Konuk stokları kullanılsın!