26 / 06 / 2022

İzmir depreminde yıkılan Emrah Apartmanı'na ilişkin iddianame hazırlandı!

İzmir depreminde yıkılan Emrah Apartmanı'na ilişkin iddianame hazırlandı!

İzmir'de, geçtiğimiz sene yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremde 30 kişinin yaşamını yitirdiği Emrah Apartmanı'na ilişkin hazırlanan iddianamede apartmanın projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik yanlışları sebebiyle yıkıldığı belirtildi.İzmir'de, geçtiğimiz sene yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremde 30 kişinin yaşamını yitirdiği Emrah Apartmanı'na ilişkin iddianame hazırlandı. 

BirGün Gazetesi'nde yer alan habere göre; depremde yıkılan Emrah Apartmanı'na ilişkin başlatılan soruşturma çerçevesinde, Kasım'da binanın müteahhidi Hayati Uzun, inşaat mühendisi Turgay Akkoçlu ve binanın sürveyanı (gözetici) Bilgin Sert gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerden sonra adliyeye gönderilen Akkoçlu, çıkarıldığı mahkeme kararıyla tutuklanırken, Uzun ve Sert ise adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı. Emrah Apartmanı’yla ilgili  İzmir  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

İzmir depreminde yıkılan Emrah Apartmanı na ilişkin iddianame hazırlandı!

İddianamede; binanın statik-betonarme proje müellifliğinin inşaat mühendisi Turgay Akkoçlu tarafından üstlenildiği, Bornova Belediye Başkanlığı'na inşaat teknikeri Bilgin Sert tarafından sunulan dilekçe ile binanın sürveyanlığının onaylandığı, ifadelerinde kabul etmese de araştırmalar sonucu binanın müteahhidinin Hayati Uzun olduğu ifade edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından sunulan ön rapora göre, Emrah Apartmanı'nın projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik yanlışları, yapım denetimindeki yetersizlik sebebiyle yıkıldığına da iddianamede yer verildi.

İzmir depreminde yıkılan Emrah Apartmanı na ilişkin iddianame hazırlandı!

'KURALLARA UYGUN YAPILMADI'

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyeleriin bulunduğu 7 kişilik bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ortak raporun da ön rapor ile benzer olduğu ve aynı şüphelilerin sorumlu tutuldukları ifade edildi. İddianamede, "Tüm raporlar ve araştırmalar neticesinde, ülkemizin aktif deprem kuşaklarından olan Alp-Himalaya deprem kuşağında yer alıyor olması, bunun sonucu olarak ülkemizde kısa sayılabilecek aralıklarla ölümlere sebebiyet veren yıkıcı ve büyük depremlerin yaşanmış/yaşanıyor olması, İzmir ilinin birinci dereceden deprem bölgesi içerisinde bulunuyor olması hususları göz önüne alındığında, şüphelilerin mevzuata ve yapı tekniğine aykırı şekilde gerçekleştirdikleri eylemlerinin sonuçlarını öngördükleri, şüphelilerin bu durumu öngördükleri halde deprem sonrası tamamen yıkılan Emrah Apartmanı'nı yapıldığı döneme ait mevzuata, yapı tekniğine ve mesleklerinin gerektirdiği kurallara uygun olarak yapmadıkları belirtildi" şeklinde konuşuldu.

İzmir depreminde yıkılan Emrah Apartmanı na ilişkin iddianame hazırlandı!

29 KASIM'DA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Sanıkların; projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik yanlışları ile yapım denetimindeki yetersizlikler sebebiyle depremde yıkılan Emrah Apartmanı'nda yaşanan ölüm ve yaralanmalardan sorumlu olduklarına dikkat çekilirken, ayrı ayrı 'bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan cezalandırılmaları talep edildi. Sanıklar, 29 Kasım tarihinde hakim karşısına çıkacak.

İzmir'deki Doğanlar Apartmanı davasının görülmesine başlandı!

İzmir deprem konutları 30 Ekim'de teslim edilecek!

İzmir için dikkat çeken deprem açıklaması!