İzmir Dünya Ticaret Merkezi projesine bir engel daha!

İzmir Dünya Ticaret Merkezi projesine bir engel daha!

İzmir’in ‘Utanç Çukuru’ olarak da adlandırılan Dünya Ticaret Merkezi inşaatını daha önce yargı yoluyla 6 kez engelleyen İzmir Büyükşehir Belediye eski başkanlarından Yüksel Çakmur ve arkadaşları, Danıştay’dan bir engel kararı daha çıkarttı
İzmir Basmane'de yıllardır temel aşamasında kalan Dünya Ticaret Merkezi inşaatını, "hemşerilik" sıfatıyla açtıkları 6 davayla 16 yıldır durdurmayı başaran Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşlarıyla ilgili Danıştay'dan önemli bir karar çıktı. Danıştay, Çakmur ve arkadaşlarının inşaatın yeniden başlamasını engellemek için açtıkları 7. davaya vize verdi. Yasal değişikliklerin ardından Çakmur ve arkadaşlarının "hemşerilik" sıfatına dayanarak bu konuda dava açamayacağına hükmeden yerel mahkeme kararı, Danıştay tarafından bozuldu. Danıştay, Çakmur ve arkadaşlarının bu davayı açabileceğine hükmetti.


"Dava açma hakkı var"

Danıştay, kararında insanların ikamet ettiği yerlerde, bireysel olduğu kadar toplumsal çıkarlar ve bunun kamuoyu yararları konusunda karar verme hakları olduğu gibi, onunla ilgili dava açma hakları olduğunu da vurguladı. Danıştay, yerel mahkemenin bu unsurları dikkate almadan davayı reddetmesinin mümkün olamayacağını belirterek, davanın yeniden ve kaldığı yerden görülmesi için geri gönderdi. Davaya ilk başta red kararı veren  İzmir  5. İdare Mahkemesi, Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davayı önümüzdeki günlerde yeniden ele alacak. Dava açan isimler arasında bulunan avukat Günden Yurdugül, Danıştay'ın itiraz ettikleri gibi karar verdiğini dile getirdi. Yurdugül, "Bir şehirde yaşayan insanların, o şehrin oluşumu ve yaşamasıyla ilgili olumlu ya da olumsuz söz sahibi olduğunu dün olduğu gibi bugün de iddia ediyoruz. Hukuken de doğru olan budur" diye konuştu.NE OLMUŞTU?

Basmane'de eski otobüs terminalini ticaret merkezi yapmak isteyen işadamı Kemal Zorlu yönetimindeki Güçbirliği Holding, arsanın satış ihalesini 35 milyon dolarlık teklifle kazanmıştı. Belediyeye vereceği büyük bir opera binası ve otoparkın yer aldığı proje için dönemin belediye başkanı Burhan Özfatura ile protokol yapıldı. 1999'da eski belediye başkanı Yüksel Çakmur, emsal olarak imar mevzuatına aykırı olduğunu iddia ettiği proje için dava açarak inşaatı durdurdu. Özfatura'nın ardından başkan olan Ahmet Priştina döneminde imar değişiklikleri yapıldı. Ancak Çakmur'un sürekli yargıya başvurması nedeniyle inşaat bir türlü kaldığı yerden başlayamadı.


Son ihalede iptal şoku

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) indirime giderek 90 milyon dolar muhammen bedelle ikinci kez satışa çıkardığı Ege Dünya Ticaret Merkezi Projesi'nde de iptal şoku yaşanmıştı. TMSF tarafından yapılacak ihalenin iptal kararının, ihale dosyası alan ve teminatını yatıran girişimci olmadığı için alındığı öğrenimişti.Yeni Asır