İzmir Foça'da kıyı düzenlemesi 3 ayda bozuldu!

İzmir Foça'da kıyı düzenlemesi 3 ayda bozuldu!Büyükşehir, milyonlar harcayarak Foça kıyılarında yaptığı düzenlemeyi ekim ayında bitirmişti. Fakat 3 ay bile geçmeden yapılan imalatların bozulmaya başlaması Foçalıları kızdırdı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl ekim ayında Yeni Foça'da kıyı düzenlemesi yaptı. Yaklaşık 1.4 kilometrelik sahil şeridi yeni baştan düzenlendi. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında da devam eden düzenleme Ekim ayında tamamlandı, Yeni Foça Sahili, düzenlenmiş hali ile yaklaşık 3 ay önce hizmete açıldı. Düzenleme kapsamında, oturma grupları, yürüyüş yolları inşa edilirken uygun noktalarda küçük meydancıklar oluşturuldu. Palmiye ağaçlarının dikildiği alanda özel ışıklandırmalar yapıldı, 1.4 kilometrelik sahil bandının zemini özel taşlarla döşendi. 


OTURMA ALANLARI SÖKÜLDÜ 

Büyükşehir, kendi resmi internet sitesinde düzenleme haberini 'Yeniydi yepyeni oldu' başlığı ile duyurdu. Yaz boyunca süren düzenlemenin üzerinden 3 ay bile geçmeden gelişi güzel yapılan imalatlar bir bir bozulmaya başladı. Deniz kenarında beton zemin üzerine monte edilen tahta oturma alanları tek tek sökülürken kaldırımlarda spot ışıkları için açılan yuvalardaki elektrik kabloları gelişi güzel halde bırakıldı. Her yaştan vatandaşın yürüdüğü yürüyüş yolundaki elektrik panolarının kapakları kırılırken ortaya can güvenliğini tehdit eden görüntüler çıktı. Geceleri düzenlemeye ayrı bir renk katması için bırakılan spot lamba yuvalarından sarkan elektrik kabloları 'Bu kadar da olmaz' dedirtti. 400 metrelik sahil şeridini dik kesen ara sokakların girişlerinde gelişi güzel konan beton bloklar ortaya çirkin görüntüler çıkmasına neden olurken döşenen parke taşlarında yer yer yerinden söküldüğü gözlendi. Yayaya ayrılan yürüyüş yolları üzerinde ağaç dikilmesi için ayrılan fakat ağaç dikilmediği için tuzak gibi duran çukurların bazı noktalarda  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nin tabelaları ile bazı yerlerde ise tahtalarla kapatılarak bırakılmış olması gözlerden kaçmadı. Milyonlarca lira harcanarak yapılan düzenlemenin özensiz, şişirme yapılması ilçe sakinlerini de isyan ettirdi. Kıyıdaki beton oturma gruplarının üzerinde yer alan tahtaların kısa sürede kopmasına tepki gösteren Foçalılar sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan Büyükşehir Belediyesini ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'ı eleştiri yağmuruna tuttu. Yaşananlara isyan eden vatandaşlar doğru düzgün yapılmayan, şişirilen işler için belediyeye tepki gösterdi. Eksiklerin bir an önce tamamlanmasını isteyen Foçalılar yaşananlardan ötürü belediye yetkililerine 'Yazıklar olsun' şeklinde göndermede bulundu. 


GELSİN KENDİLERİ OTURSUN! 

Ahmet Güldürdek isimli Facebook kullanıcısı paylaşılan fotoğrafın altına yaptığı yorumda "Eserinizle övünün işten anlamayanlar" yazarken Ali Baydar isimli kullanıcı ise "Rezaletin daniskası. Bu pis işlere yine hangi sorumlu göz yumdu da bunları böyle yaptılar" dedi. Sertap Süyüncü isimli kullanıcı ise "İşi veriyorlar taşeronlara ondan sonra ne, nasıl, düzgün mü, yamuk mu diye bakan yok. Tamamı tamam işte sonuç. Gelsinler kendileri otursunlar bu yerlere. Bazıları arka binada görevli zaten.." Emine Asal isimli vatandaş ise yaptığı yorumda; "Yazık çok yazık. Yapanın çok güzel reklamı oluyor. Bu müteahhit nerede, bunları görmüyor mu? Kısa sürede bu hale gelmesi üzücü. İşten anlamıyorlar galiba? Yazıklar olsun" derken Nilüfer Orcunus isimli kullanıcı ise yaptığı yorumda "Çok üzücü bir durum. Yenileşip çok daha güzel olacak derken herkesin şikayet ettiği duruma geldik"dedi. Şükran Karadeniz isimli kullanıcı da yaşananlara isyan ederek, "Kontrol mekanizmasını çalıştırmıyorlar. Şok Mağazası'nın önündeki yola bir bakın. Beton bloklar kırık dökük yama yapılmış daha şimdiden dökülüyor Gökhan Bey hiç görmedi mi o yola döşenen blokları." 


Sabah Egeli