İzmir konut satışında Türkiye 3.’sü!

İzmir konut satışında Türkiye 3.’sü! İzmir konut satışında Türkiye 3.’sü!

Ege'nin incisi İzmir konut satışında Türkiye 3.'sü oldu. Peki en çok konut satılan ilçeler hangisi?Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan Nisan ayı incelemelerinde İzmir'de konut satış oranında düşüşler görüldü. Bu oranlara rağmen Ege'nin incisi  İzmir  konut satışında Türkiye 3.'sü konumunda bulunuyor.

Ege Haber'de yer alan haber egöre, belediye verilerine göre; Türkiye'nin genelinde ilk 3 ay boyunca yapılan bina sayısı, geçtiğimiz seneye göre yüzde 42 azaldı. Düşüş, İzmir'de de etkili oldu.

ÜLKE GENELİNDE YÜZDE 18'LİK DÜŞÜŞ

Kredilerin yükselmesi sebebiyle Türkiye'nin genelinde konut satışları yüzde 18 azalırken en çok konut satışı yapılan 3. şehir, 4 bin 797 konut ile İzmir oldu. İlk iki sırada ise İstanbul ve  Ankara  yer aldı. 

MÜTEAHHİTLER BEKLEYİŞTE

Dolar kurundaki yükseliş ve kredi faizlerindeki yükselme, müteahhitlerin de "yeni bina" hamlelerini de azalttı. Belediye yapı ruhsatlarına göre ilk 3 ayda, geçtiğimiz seneye göre bina sayısında yüzde 42'lik düşüş yaşandı. 

 

İzmir'de daha önce açıklanan verilere göre, en çok konut satışı Çiğli'de yapılmıştı. En çok satış yapılan ilçeler sırasıyla şu şekilde:


1- Çiğli

2- Buca

3- Karşıyaka

4- Torbalı

5- Karabağlar

6- Bornova

7- Menemen

8- Bayraklı

9- Konak

İzmir'de 2019 Nisan'da 4 bin 797 konut satıldı!