İzmir Metrosu'nda test çalışmaları başlıyor!

İzmir Metrosu'nda test çalışmaları başlıyor! İzmir Metrosu'nda test çalışmaları başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metronun daha hızlı ve konforlu ulaşım hizmeti vermek amacıyla başlatılan sinyalizasyon altyapı yenileme projesindeki çalışmalarda sona geldi.


İzmir Metrosu'nda daha hızlı ve konforlu ulaşım hizmeti vermek amacıyla başlatılan sinyalizasyon altyapı yenileme projesindeki çalışmalarda son aşamaya gelindi.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, projenin son kısmında yapılacak test ve geçiş çalışmaları için Fahrettin Altay – Evka 3 metro hattı projesinin tamamında, 16 Aralık Cumartesi gecesi 23.00-00.20 ve 17 Aralık Pazar günü 06.00-12.00 saatleri arasında yolculu işletim yapılmayacak. Bu sürede yeni sinyalizasyon sisteminin test ve geçiş işlemleri  yapılacak. Metro seferleri, toplam 13 saat sürecek çalışmanın 7 saatlik bölümünden etkilenecek. 

90 saniyede bir sefer yapılabilecek 


İzmir Metrosu, trenlerin güzergah üzerinde sefer sıklıklarını belirleyip, güvenli yol almasını sağlayan sinyalizasyon sistemini revize ederek daha ileri bir teknolojik altyapı ile geliştirmek amacıyla 2 yıl önce bir proje çalışması başlattı. Sahada uzun zamandır sürdürülen yoğun ve titiz çalışmanın büyük bir kısmı tamamlandı. Sıra test ve sistem geçişi aşamalarına geldi. Metroyu gelecek yılların teknolojisiyle buluşturan ve yeni hayata geçirilecek hatlarla uyumlu çalışmaya hazırlayan proje, sonraki süreçte sefer sıklıklarının 90 saniyeye varan aralıklarda yapılmasına da olanak sağlayacak. Metro A.Ş. Genel Müdürlüğü, vatandaşların mağdur olmaması için, test çalışmalarının yapılacağı saatlerde ESHOT otobüsleri ile aynı güzergahlarda ilave seferlerin planlandığını açıkladı.